Што сѐ може да се исчисти со половина лимон?

Loading...

Тиктокерката Лиз Амаја објави кратко видео во кое покажа како користи половини од лимон за да го исчисти домот, а нејзините трикови воодушевија многумина.
Наместо вообичаените производи за чистење, обидете се на овој природен начин и вашиот дом ќе блесне.
Освежување на фрижидерот
Првиот начин на кој можете да го користите лимонот е да го освежите фрижидерот. Едноставно ставете половина лимон во вратата на фрижидерот за да ги отстраните непријатните мириси. Лимонската киселина во лимонот ги апсорбира сите непријатни мириси и ги заменува со убав свеж мирис. Важно е да се запамети дека ќе треба да имате половина лимон барем еднаш неделно.
Отстранување на ‘рѓа
Друг начин на кој многумина користат лимон во домот е да ги отстранат дамките ‘рѓа од металот. Едноставно, тријте лимон на дамките за да се ослободите од нив, а причината зошто лимонот работи толку добро е затоа што киселоста на сокот од лимон реагира со варовникот, или ‘рѓа, за да омекне и раствори наноси.
Чистење на тушот
Лимонот е одличен за чистење стакла од туш-кабината. Едноставно тријте половина лимон на вратата за да се ослободите од нечистотија и дамките од вода.
Чистење на садоперката
Конечно, лимонот е неверојатно добар во помагањето вашите садови да блеснат секој пат кога ќе се мијат во машината за миење садови. Сѐ што треба да направите е да ставите половина лимон на горната полица на машината, а потоа да го вклучите уредот на редовен циклус. Лимонската киселина во лимонот го чисти бигорот и прави машината да мириса убаво, додека садовите изгледаат брилијантно чисти. Сепак, овој трик треба да се користи само повремено, а не секој пат кога користите садоперка.

@lizamaya_styleWhen life gives you Lemons… clean 🍋✨ #cleaninghacks #homehacks #learnontiktok #tiktokpartner #tipsandtricks #cleantok

♬ original sound – Liz Amaya

loading...
Loading...