Што ќе се случи во вашето тело ако престанете да јадете овошје и зеленчук?

Постојат многу хранливи состојки во овошјето и зеленчукот што не може да се најдат во која било друга храна. Депресија, лош мирис на телото и оштетен вид се само од неколкуте работи што може да му се случат на вашето тело доколку престанете да јадете овошје и зеленчук.
Постојат неколку фактори кои придонесуваат за мирисот што го испуштате од вашите тела. Исто како и бојата на очите и косата, генетиката го одредува природниот мирис што доаѓа од нашето телесно масло и потните жлезди. Покрај тоа, храната што ја јадеме влијае многу на мирисот на нашето тело. Истражување откри дека луѓето кои јадат зеленчук и овошје имаат попријатен мирис на телото, дури и ако некое време не користеле сапун или дезодоранс.
Кога одбивате да јадеме зеленчук и овошје, може да имате поголем ризик од депресија, според бројни истражувања.


Зеленчукот и овошјето се познати по тоа што се богати со растителни влакна, кои не се раствораат во вода и кога станува збор за дебелото црево, тие создаваат ефект на зголемување што помага столицата да се процесира полесно.
Витаминот Ц, кој се наоѓа во овошјето, помага значително да се намали ризикот од згрутчување на крвта и затоа е од витално значење за вашата крв и срце.
Јадењето јаболка или друго овошје и зеленчук богато со хранливи влакна, ги чисти вашите заби на природен начин, како четка, и ја зголемува плунката.
Кога вашата уста е правилно навлажнета, штетните киселини и бактериите се елиминираат. Овошјето и зеленчукот исто така содржат витамини А и Ц, како и калциум, што ги прави нашите заби посилни и ги спречува да паѓаат.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.