Шумски пожар беснее во јужна Атина, изгорени автомобили, загрозени домови

Шумски пожар беснееше на периферијата на Атина во саботата, горејќи автомобили, загрозувајќи ги домовите и далноводите, изјави претставник на противпожарната бригада.

Во серија шумски пожари изгореа околу 300.000 хектари шума и грмушки во различни делови на Грција минатото лето, во услови на најголем топлотен бран во земјата во последните 30 години.

Пожар беснее во јужна Атина

Запален од силните ветрови, огнот брзо се рашири низ падините на планината Химетус, која гледа кон грчката престолнина, испраќајќи густи облаци чад над јужните предградија.

Властите за цивилна заштита започнаа превентивни евакуации во некои делови од регионите Вула и Глифада на околу 20 километри од центарот на Атина.

„Ветрите се многу интензивни, имаме оштетувања во неколку куќи и некои автомобили, нема повредени“, рече претставникот на противпожарната бригада, кој одби да биде именуван.

Повеќе од 100 пожарникари, со помош на шест противпожарни авиони и 4 хеликоптери, го гасеа пожарот што избувна попладне во градското предградие Глифада, соопшти противпожарната бригада.

Во серија шумски пожари изгореа околу 300.000 хектари шума и грмушки во различни делови на Грција минатото лето, во услови на најголем топлотен бран во земјата во последните 30 години.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.