Ѓоковиќ донираше милион евра за респиратори за Србија

Loading...

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе донира еден милион евра за респиратори и дополнителна медицинска опрема за Србија, со цел да ѝ помогне на својата земја во борбата со коронавирусот.

Новак заедно со неговата сопруга Јелена, преку нивната хуманитарна фондација сумата ќе ја донираат за набавка на респиратори од Кина и Германија.

Тие онлајн преку видеоразговор им се обратија на српските новинари, упатувајќи голема благодарност пред се до здравствените лица.

„Ви благодарам што присуствувате на ова конференциско дружење. Сакам да започнам со тоа што ќе изразам голема благодарност до целот медицински персонал кој со денови, ширум светот, се бори за здравјето на луѓето и се труди на секој начин да им помогне на инфицираните” вели Новак во изјавата.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...