Јадела крокодили: Како и зошто исчезнала најголемата змија на светот?

Титанобоа била долга најмалку 13 метри и широка три метри и тежела 1140 килограми. Живеела пред 60 милиони години и има шанси да се врати…

Јадела крокодили: Како и зошто исчезнала најголемата змија на светот?

Во 1900-тите, претседателот Теди Рузвелт понудил парична награда од 1.000 долари за најголемата змија на светот, а за да се квалификува за таа титула, змијата морала да биде подолга од 10 метри, но и покрај бројните обиди, никој не успеал да ја најде, пишува Grunge.

Рузвелт не знаел дека ќе има смисла да ја понуди таа награда само 60 милиони години порано, кога змии од редот на боа и големината на автобусите лазеа низ Земјата.

Меѓународен тим на научници откри во јужноамериканската дождовна шума остатоци од древна змија долга колку и најпознатиот предатор од сите диносауруси, Тираносаурус рекс.

До ова откритие дошле при ископувањето на големиот рудник Кершон во Северна Колумбија и заклучиле дека змиите од овој вид можат да пораснат до неверојатни 14,8 метри и да достигнат тежина од 1.135 килограми. Не е чудно што го нарекоа Титанобоа – џин меѓу боа.

Јадела крокодили: Како и зошто исчезнала најголемата змија на светот?

Најголемиот предатор на Земјата
Да се ​​нарече Титанобоа предатор е скромно, според научниците кои велат дека денес таква змија едвај би се вклопила низ стандардна врата. Тие велат дека титанобоата била најголемиот предатор на Земјата најмалку 10 милиони години по исчезнувањето на диносаурусите. Во тоа време, животинското царство на Земјата сè уште се опоравуваше од масовното истребување пред 65 милиони години, кога астероид удри во Јукатан.

Палеонтолозите проценуваат дека рептилот, долг 13 метри, живеел пред 58 до 60 милиони години. Најголемите змии на денешницата, питоните и анакондите, ретко надминуваат шест и пол метри.

„Ја претворивме оваа змија во џиновски термометар“, рече палеонтологот за ‘рбетници Џејсон Хед од Универзитетот во Торонто. Тој вели дека за малку ќе врескал кога го видел обемот на фосилот.

Поради својата големина, Титанобоа била на врвот на синџирот на исхрана и лесно ги голташе крокодилите и огромните желки, вклучително и другите змии. Експертите сметаат дека не бил отровен, но тоа не го направило помалку смртоносно, бидејќи со стискање на жртвата предизвикал стрес кај жртвата од 180 кг / 6 см2.

ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ТИТАНОБОАТА ЌЕ НАЈДЕТЕ ПОДОЛУ НА СТРАНАТА 2 ⬇⬇⬇

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.