ЈАПОНИЈА ЈА ЗАЈАКНУВА ВОЈСКАТА Токио се плаши од Северна Кореја, но и од Кина, потпишаа пакт со Британија: „Немаме време за губење“

Јапонскиот премиер Фумио Кишида во неделата изјави дека неговата земја итно треба да ги зајакне своите воени капацитети во услови на влошена безбедносна средина во Источното и Јужното Кинеско Море и заканите од Северна Кореја и руската војна во Украина, објави ABC News.

„Безбедносната средина во Источното и Јужното Кинеско Море, особено околу Јапонија, станува сè потешка“, рече Кишида, посочувајќи на зголеменото истрелување проектили од Северна Кореја, вклучително и оној што прелета над Јапонија минатиот месец, и зголемената загриженост за влијанието на руската инвазија на Азија.

СО ТОМАХАВКОТ ЌЕ БИДЕ МОЖНО ДА СЕ ПОГОДИ КИНА:

Јапонија исто така е во напредни преговори со САД за набавка на крстосувачки ракети Томахавк кои ќе и овозможат да погоди цели во источна Кина – изјавија за ФТ извори запознаени со дискусиите.
ЈАПОНИЈА ЈА ЗАЈАКНУВА ВОЈСКАТА Токио се плаши од Северна Кореја, но и од Кина, потпишаа пакт со Британија: „Немаме време за губење“

Ревизија на стратегијата
„Еј-би-си њуз“ пишува дека владата на Кишида моментално работи на ревизија на својата национална безбедносна стратегија и среднорочна и долгорочна одбранбена политика и размислува да дозволи употреба на способности за превентивен удар, што претставува голем пресврт од повоениот принцип на Јапонија за „ само за самоодбрана“.

Критичарите истакнуваат дека дозволувањето на можноста за превентивен напад може да го прекрши јапонскиот пацифистички устав.

Очигледно осврнувајќи се на загриженоста на своите азиски соседи, Кишида рече дека Јапонија ќе се држи до своите повоени завети како „пацифистичка нација“ и ќе продолжи да ја објаснува својата безбедносна политика заради разбирање, додека бара од другите земји да го сторат истото.

Смотра на воени бродови
Во неделата, 18 воени бродови учествуваа во смотрата од 12 земји, вклучувајќи ги САД, Австралија, Канада, Индија, Нов Зеланд, Сингапур и Јужна Кореја, додека САД и Франција исто така испратија борбени авиони.

„АБЦ Њуз“ посочува дека меѓународната смотра во неделата ја одбележа 70-годишнината од формирањето на повоената јапонска морнарица, седум години откако Јапонија беше демилитаризирана по нејзиниот пораз во Втората светска војна. Поморски бродови и авиони ќе учествуваат во заеднички вежби подоцна во текот на неделата и во понеделник.

Ова беше прв пат Јапонија да биде домаќин на меѓународна смотра по 20 години. Кина не учествуваше, но ќе учествува на дводневниот поморски симпозиум на Западен Пацифик во Јокохама во понеделник, каде што се очекува да присуствуваат поморски офицери од 30 земји за да разговараат за поморската безбедност.

Јужна Кореја се приклучи за прв пат по седум години, во последниот обид за подобрување на врските меѓу Токио и Сеул, затегнати од воените злосторства на Јапонија.

Фумио Кишида на Меѓународниот поморски преглед на заливот Сагами
„На Јапонија и требаат повеќе воени бродови“
Кишида порача дека е неопходно да се биде подготвен на провокации и закани по мирот и стабилноста. Тој рече дека Јапонија итно треба да изгради повеќе воени бродови, да ги зајакне антиракетните способности и да ги подобри работните услови за војниците.

– Немаме време за губење – рече тој.

Кишида истакна дека Јапонија дополнително ќе ги зајакне способностите за одвраќање и одговор на јапонско-американската алијанса.

Фајненшл тајмс (ФТ) објави дека Јапонија и Велика Британија во декември ќе потпишат голем одбранбен пакт што ќе им овозможи на земјите да ја подобрат соработката со САД во Индо-пацификот и да ја зајакнат одвраќањето од растечката закана од Кина.

Двете земји ќе потпишат Договор за реципрочен пристап (РАА) – изјавија на списокот два извори запознаени со дискусиите.

ФТ истакнува дека следи сличен договор што Јапонија го потпиша со Австралија во јануари и е уште еден знак дека Токио создава подлабоки одбранбени врски со сојузниците и партнерите за да се подготви за можноста за војна со Кина поради Тајван.

Пактот ќе ги олесни заедничките вежби и логистичката соработка меѓу нациите, а исто така ќе постави правна рамка за поедноставување на бирократијата за влез на војници од една земја потписничка во друга.

„Во преговори за Томахавкс“

Договорот за реципрочен пристап меѓу Јапонија и Велика Британија ќе им олесни на двете страни да вежбаат и да дејствуваат заедно, што ќе им овозможи на британските вооружени сили полесно да се распоредат и обучуваат во индо-пацифичкиот регион – Зак Купер, азиско обезбедување. експерт во Американскиот институт за претпријатија, изјави за ФТ.

ФТ вели дека во текот на изминатите две години, САД и Јапонија ги засилиле напорите да се подготват за можен конфликт со Кина поради Тајван, вклучително и одржување „сериозни“ воени игри и поредовни заеднички воени вежби.

Јапонија исто така е во напредни преговори со САД за набавка на крстосувачки ракети Томахавк кои ќе и овозможат да погоди цели во источна Кина – изјавија за ФТ извори запознаени со дискусиите.

Луѓето запознаени со разговорите на РАА, исто така, предупредија дека конечниот договор за пактот и соработката за борбените авиони зависат од политичките случувања во Британија, каде Риши Сунак неодамна стана трет премиер за два месеци.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.