Јапонците имаат најмала смртност од корона, сето тоа поради овој моќен минерал!

Најновите статистички податоци покажуваат дека во земјата на изгрејсонцето има само 18 мртви на милион жители
Јапонците имаат најниска стапка на смртност од Ковид-19, сето тоа поради еден моќен елемент.
Пандемијата на корона вируси не стивнува, но смртноста варира од земја до земја, а Јапонија покажува апсолутно најдобри резултати. Најновите статистички податоци покажуваат дека има само 18 мртви на милион жители во земјата на изгрејсонцето, а многумина веруваат дека тајната лежи во едно моќно соединение – јод.


Овие резултати се во согласност со студијата на Националниот центар за ревматологија во Холандија, предводена од д-р Р. Х. Верхесен, која покажа дека внесувањето на оптимални количини на јод има значително влијание врз стапката на смртност кај најстарата популација, која страда од Ковид – 19.
Во исто време, д-р. Гери Ворен, водечки истражувач на САИЦ, во својот труд „Внесот на јод за да се намали смртноста на ковид-19 и смртноста на ковид-19“ објавен во Портата „Резерч“, наведува дека дневното внесување на максимално препорачани количини на јод доведува до апоптоза – клеточна смрт на клетките инфицирани со Корона вирус, спречувајќи го понатамошното ширење. И бидејќи Јапонците се меѓу нациите со најголем внес на јод, што е тајната на нивната долговечност, заклучокот е јасен.
Дневно внесување од 1,5 до 2,4 милиграми по лице (во зависност од телесната тежина) ја зголемува подготвеноста на организмот да се бори против Ковид-19 и со тоа значително ја намалува можноста за пренесување и смртност на Ковид-19.
Јодот најмногу се наоѓа во алгите, морските риби и готвечката сол.
Значи, наместо паника, треба да бидеме одговорни и да работиме на превенција и зајакнување на имунитетот.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.