ЈАТО ДРОНОВИ ОД ВОЗДУХ И ВОДА Дали е ова најсилниот напад на руската армија од потонувањето на „Москва“? Драматичното видео го прикажува нападот на Црноморската флота

Шокантните видеа покажуваат напад со беспилотно летало врз руски бродови во близина на брегот на Крим во саботата, што руското Министерство за одбрана го нарече „терористички чин“ и последователно го суспендираше договорот за извоз на жито со Украина.

ЈАТО ДРОНОВИ ОД ВОЗДУХ И ВОДА Дали е ова најсилниот напад на руската армија од потонувањето на „Москва“? Драматичното видео го прикажува нападот на Црноморската флота

Јато беспилотни летала – некои во воздух, а други во вода – ја нападнале руската морнарица во 4:20 часот, наведува „Гардијан“. Руското Министерство за одбрана ја обвини Украина за нападот на Црноморската флота со 16 беспилотни летала.

На снимката од нападот, која на Твитер ја објави налогот „Украина Веапонс Тракер“, наводно се гледа моментот кога таканаречените „дронови чамци“, автономни пловни објекти, со експлозив ги нападнале бродовите на руската флота во пристаништето Севастопол, најголемиот град на полуостровот кој е анектиран Москва во 2014 година.

Друго видео покажува руски истрели од бродови и хеликоптери насочени кон дронот. На снимката се гледа и како изгледа експлозија на брегот на Крим, пренесе „Инсајдер“.

Михаил Развозаев, гувернерот на Севастопол, за руските медиуми изјави дека градот бил цел на „најмасовниот напад“ со беспилотни летала и „површински возила на далечински управувач“ од почетокот на конфликтот во Украина, објави Ал Џезира.

Развозаев додаде дека руската морнарица го „одбила“ нападот со часови. Тој во саботата во „твит“ изјави дека „ниту еден предмет во градот не бил погоден“ за време на нападот и дека „ситуацијата е мирна и под контрола“.

„Сите оперативни тимови се на готовност“, рече тој.

По нападот со беспилотно летало, руското Министерство за одбрана во саботата објави дека го суспендирала договорот за извоз на жито со Украина.

Во нападот оштетена е фрегатата „Адмирал Макаров“ и уште два брода?
Весникот „Гардијан“ повикувајќи се на видео-анализата, пренесува дека во текот на нападот бил оштетен и најверојатно онеспособен рускиот водечки брод во Црното Море, „Адмирал Макаров“. Според аналитичари со отворен код, фрегатата е еден од трите руски бродови кои беа погодени во саботата.

Украинските власти изјавија дека не е јасно дали „Адмирал Макаров“ е сериозно оштетен или избегал со помала штета. Непотврдени информации велат дека трупот е пробиен и радарските системи се уништени. „Гардијан“ наведува дека на социјалните мрежи се забележани силни експлозии во јужниот дел на Севастопол и дека во близина има руска поморска школа.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека Украина користела девет воздушни и седум дронови на море, од кои неколку биле пресретнати, вклучително и со руски хеликоптер. „Адмирал Макаров“ не се споменува, но Министерството признало „помала штета“ на миноносецот „Иван Голубец“.

„Добра шанса неколку бродови се потонати“
Драматична снимка од дрон во акција во близина на брегот на Крим сподели и украинскиот новинар Андриј Каплиенко. На него се гледа како дронот избегнува куршуми како ја погодува водата на пат до целниот брод. Каплиенко рече дека Адмирал Макаров е оштетен заедно со најмалку два други брода што носеле крстосувачки ракети „Калибар“, вклучително и транспортни бродови – или „Дивокоза“ или „Мунја“.

„Постојат добри шанси дека неколку бродови не само што се оштетени, туку и потонати“, рече тој.

„Гардијан“ посочува дека во неделата групата „GeoConfirmed“ соопштила дека жртва на нападот била фрегатата од класата „Адмирал Григорович“ и дека „само „Адмирал Макаров“ одговара на оваа класа на Црноморската флота“. Видеото застанува во моментот кога дронот стигнал до рускиот брод и автономниот брод „веројатно“ експлодирал при ударот, се наведува.

Украина тврди дека стои зад нападот, објави NPR.org. Руското Министерство за одбрана тврди дека „експерти“ од британската морнарица помогнале во координирањето на „терористичкиот напад“ во саботата, за кој Британија тврди дека е „лага од епски размери“, објави Ројтерс. Министерството, исто така, во неделата соопшти дека ги пронашло и анализирало остатоците од беспилотните летала што се користеле за напади врз бродовите на Црноморската флота на Крим и открило дека тие биле опремени со навигација од канадско производство, објави Ројтерс.

Андриј Загордниук, поранешен министер за одбрана на Украина, го опиша нападот во саботата како „интересен развој“.

  • Кој и да го направил, извршил групен напад. Не е како еден проектил да ја погоди целта. Ова е координирано. Бројот на воздушни и поморски дронови го надминува рускиот одбранбен систем. Ако срушиш еден или два, другите ќе поминат. Ова е тактика на јато – рече тој.

Загордниук посочи дека е изненаден од фактот што беспилотните летала имаат „прилично моќна видео врска во живо“ – тие можеа да го снимат нападот иако беа во акција на повеќе од 100 милји оддалеченост од украинскиот брег.

– За разлика од нив, иранските камикази беспилотни летала што го нападнаа Киев пред две недели беа попримитивни и слепо летаа – истакна тој.

„Гардијан“ посочува дека Киев веќе ја покажа својата способност да погодува далечни цели на Крим. Се претпоставува дека Украина, чиј претседател Володимир Зеленски вети дека ќе го ослободи Крим и окупираните територии, стои зад експлозијата на мостот Керч во септември и нападот на аеродромот Саки во август и поморскиот штаб во Севастопол.

„Адмирал Макаров“ не е првиот руски брод што е цел на напад за време на инвазијата на Украина.

Во април беше потопен главниот руски крстосувач „Москва“, со 510 членови на екипажот, од кои многу исчезнаа. Тоа беше прв пат Русија да загуби предводник по Руско-јапонската војна во 1905 година, а Москва е исто така најголемиот брод потонат во конфликтот од 1945 година.

„Вајс“ наведува дека поморските беспилотни летала се појавуваат на брегот на Крим во Црното Море од крајот на септември, додека „Гардијан“ посочува дека сега целата руска црноморска флота изгледа ранлива на далечинско војување.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.