Јужна Кореја истрела „прецизни бомби“ како одговор на лансирањето ракета од Северна Кореја

Јапонскиот премиер се очекува да разговара со американскиот претседател за лансирањето на ракетата од Пјонгјанг

Јужна Кореја во вторникот истрела најмалку две „прецизни бомби“ како одговор на севернокорејското лансирање ракета претходно истиот ден.

Јужна Кореја истрела „прецизни бомби“ како одговор на лансирањето ракета од Северна Кореја

Борбен авион Ф-15К „испука две прецизни бомби ЈАДАМ како одговор“ на севернокорејското лансирање балистичка ракета со среден дострел, објави „Јонхап њуз“, повикувајќи се на изјава на началникот на Здружениот Генералштаб на Јужна Кореја.

Претходно, јапонското Министерство за одбрана соопшти дека Северна Кореја лансирала нешто што изгледа како балистичка ракета, која би можела да лета во правец на провинциите Аомори и Хокаидо во северна Јапонија, и ги предупреди луѓето да бараат засолниште.

Министерството подоцна соопшти дека проектилот веќе паднал. Ракетата ја прелета Јапонија за прв пат по пет години.

Јапонскиот министер за одбрана Јасуказу Хамада рече дека проектилот прелетал 4.600 километри (2.858 милји), што е најдолго растојание досега за проектил со среден или подолг дострел истрелан од Северна Кореја, достигнувајќи височина од 1.000 километри (621 милји).

„Ракетата прелета над Јапонија околу една минута и слета надвор од ексклузивната економска зона на земјата на околу 3.200 километри источно од нацијата во Тихиот Океан“, рече Хамада.

Токио рече дека најновата ракета на Пјонгјанг „може да биде балистичка ракета со среден дострел Хвасонг-12“.

Северна Кореја истрела четири вакви ракети во минатото, рече тој.

Според јапонските податоци, ова е седмо лансирање ракета на Пјонгјанг над Јапонија. Минатиот пат беше септември. 2017 година кога севернокорејска ракета прелета над јапонската копно.

Премиерот на земјата Фумио Кишида се очекува во вторник навечер да има телефонски разговор со американскиот претседател Џо Бајден за да разговара за ова прашање.

Сеул, исто така, го осуди лансирањето на ракетата и го предупреди Пјонгјанг на посилни санкции и други последици.

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол претседаваше со состанокот на Советот за национална безбедност и изјави дека постапката на Северна Кореја е кршење на резолуциите на Советот за безбедност на ОН.

„Таа (ракетата од Северна Кореја) беше јасно кршење на резолуциите на Советот за безбедност на ОН и сериозна провокација што го загрозува мирот на Корејскиот полуостров, во североисточна Азија и пошироко“, рече тој.

Минатата сабота Северна Кореја исто така истрела две балистички ракети со краток дострел во Источното Море.

Се смета дека ескалацијата на тензиите во Северна Кореја е одговор на заедничката воена вежба на Јужна Кореја, САД и Јапонија во Источното Море.

Северна Кореја се прогласи за држава со нуклеарно оружје по усвојувањето на новиот закон, со кој се овластуваат нејзините вооружени сили да користат нуклеарно оружје доколку нападот со нуклеарно оружје или друго оружје за масовно уништување бил инициран или неизбежен.

Тензиите на полуостровот се зголемија во 2020 година кога Северна Кореја ја нападна и ја разнесе меѓукорејската канцеларија за врски долж границата. Сеул се закани со силен одговор доколку Пјонгјанг „дополнително ја влоши ситуацијата“.

Сепак, тензиите дополнително се зголемија минатата година кога и Сеул и Пјонгјанг ги зајакнаа воените вежби за да ја покажат својата моќ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.