ЈУЖНА КОРЕЈА ПОДИГНА борбени авиони: Кинески и руски авиони влегоа во нивната одбранбена зона, следеше РЕАКЦИЈА на Сеул

Јужна Кореја денеска подигна борбени авиони откако два кинески и шест руски авиони влегоа во зоната за идентификација на воздушната одбрана на земјата (КАДИЗ).

ЈУЖНА КОРЕЈА ПОДИГНА борбени авиони: Кинески и руски авиони влегоа во нивната одбранбена зона, следеше РЕАКЦИЈА на Сеул

Во соопштението на Генералштабот на армијата на Јужна Кореја, се наведува дека кинеските бомбардери Х-6 постојано влегувале и излегувале во КАДИЗ, пренесува Ројтерс.

ЈУЖНА КОРЕЈА ПОДИГНА борбени авиони: Кинески и руски авиони влегоа во нивната одбранбена зона, следеше РЕАКЦИЈА на Сеул

Неколку часа подоцна, како што е соопштено, тие повторно влегле во областа од правец на Јапонското Море заедно со руски воени авиони, вклучувајќи бомбардери ТУ-95 и ловци СУ-35. Според извештаите, авионот не го нарушил воздушниот простор на Јужна Кореја.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.