ЈУЖНА КОРЕЈА ЈА ОСВОЈУВА ЕВРОПА: Норвешка ќе се збогува со германскиот тенк Леопард-2, доаѓа корејскиот К-2 Црн Пантер?!

Норвешка е само еден месец до конечната одлука дали ќе купи германски или јужнокорејски тенкови. Дилема Леопард 2А7 или К2 Црн Пантер, кои Полска одлучија да купи повеќе од 200, со цел да се спротивстави на руската закана.

ЈУЖНА КОРЕЈА ЈА ОСВОЈУВА ЕВРОПА: Норвешка ќе се збогува со германскиот тенк Леопард-2, доаѓа корејскиот К-2 Црн Пантер?!

Цената на работата се проценува на 20 милијарди норвешки норвешки круни, што е околу 2 милијарди евра.

Како главен аргумент за нивниот тенк, кој и го нудат на Норвешка, Јужна Кореја ја наведува променетата безбедносна политика во Европа и ветуваат дека во рок од 6-8 месеци ќе и достават дури 24 тенкови на Норвешка, пишува Teknisk Ukeblad.

Интересно е што првите тенкови се очекуваа дури во 2025 година, но имајќи предвид дека војната во Украина е во тек и дека Норвешка, на крајниот север, делумно се граничи со Русија, потребата од тенкови стана поголема.

Јужна Кореја всушност нуди 24 тенкови, кои треба да бидат изградени за нејзината војска, кои ќе и бидат доставени на Норвешка шест до осум месеци по потпишувањето на договорот.

Ова беше откриено во писмото од Агенцијата за одбранбени набавки (Дапа) во Јужна Кореја до Министерството за одбрана, до кое Teknisk Ukeblad доби пристап.

Во моментов Норвешка располага со германски тенкови Леопард 1 и Леопард 2А4, од кои некои се постари од 40 години и мора често да се одржуваат.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.