Јулија Тимошенко е позитивна на коронавирусот: Таа е во критична состојба

Loading...

Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко е позитивна на коронавирусот и е во сериозна состојба, изјави денеска портпаролката на нејзината партија. 

Тимошенко (59), кој беше премиер двапати пред нејзиниот пораз на претседателските избори во 2010 година, стана првиот висок украински политичар кој што го доби Ковид-19, пренесува Ројтерс.

 – Нејзината состојба беше оценета како сериозна, а нејзината температура е 39 степени – рече портпаролката на нејзината партија, но таа одби да каже дали Тимошенко е хоспитализирана.

 Во Украина се забележува нагло зголемување на бројот на заразени оваа недела, при што во саботата се пријавени 2.328 нови случаи.

 

loading...