ЊУЈОРК Е НА ВРВОТ, СТАНА НАЈСКАП ГРАД НА СВЕТОТ ЗА СТРАНЦИТЕ: Го надмина Хонг Конг кој четири години беше на врвот

Хонг Конг го заврши своето четиригодишно владеење и ја загуби титулата најскап град во светот за иселениците во Њујорк.
Најновото истражување на ECA International „Cost of Living“ рангира 207 градови врз основа на потрошувачката кошница составена од најважните стоки и услуги неопходни за живот.

Параметрите по кои се рангирани градовите се храната, комуналните услуги, јавен превоз и основни потреби како што се покуќнина.

Цената на стоките и услугите во Хонг Конг се искачи на повеќегодишен максимум, што покажува дека градот не е поштеден од бранот на инфлација забележан низ светот во изминатата година. И покрај ова, Хонг Конг падна во рангирањето, бидејќи зголемувањето на цените на секојдневните стоки и услуги беше ублажено со падот на трошоците за сместување во градот – изјави Ли Куане, регионален директор за Азија во ECA International, пишува CNBC.

Сепак, Хонг Конг ја задржа својата позиција како најскапа локација во Азија.
Втората најскапа локација во Азија е Сингапур, кој се искачи за осум места во однос на минатогодишното рангирање. Сингапур е исто така петта најскапа локација во светот, покажа истражувањето. Неодамнешниот извештај на Азиско-пацифичкиот центар за домување на Институтот за урбана земја покажа дека приватните куќи за изнајмување во Сингапур имаат највисока месечна кирија во Азија Пацифик од 2.600 долари, „далеку повисока од другите градови“.

читајте пулс24

Токио, кој беше во првите пет во светот во последните пет години, падна пет места, сега е на 10-тото место, соопшти ECA.Според истражувањето, Њујорк се искачи за едно место, па сега е на врвот, додека Сан Франциско се искачи за четири позиции. Ова се 10-те најскапи градови за живеење доколку сте странец.

1.Њујорк
2.Хонг Конг
3.Женева
4.Лондон
5.Сингапур
6.Цирих
7.Сан Франциско
8.Тел Авив
9.Сеул
10.Токио

Пронајдете не на следниве мрежи: