„Ќе гориме се за да ги загрееме луѓето следната зима“ – чешки функционер

Амбасадорот на Чешка за енергетска безбедност, Вацлав Бартушка, вети дека неговата земја ќе направи се што е во нејзина моќ за да произведе топлина и електрична енергија доколку залихите на гас оваа зима се смалуваат.

„Ќе гориме се за да ги загрееме луѓето следната зима“

„Во основа имаме повторување на нафтениот шок од 1973 година… Доколку дојде до прекин на гасот оваа зима, ќе изгориме се што можеме за да го загрееме нашиот народ и да направиме електрична енергија“, рече Бартушка во понеделникот, говорејќи за новинарите од Брисел, како што е цитирано од Euractiv. Неговите коментари дојдоа пред чешкото претседателство со Советот на ЕУ, кое започнува на 1-ви јули и ќе трае шест месеци.

Според функционерот, сè уште е можно да се обезбеди гас на ЕУ пред грејната сезона доколку европските земји потпишат долгорочни договори со добавувачите на ЛНГ. Европската комисија во минатото не сакаше да ги потпише, но, според Бартушка, ситуацијата се променила.

„Не би го слушнале тоа од комесарот пред една година, или пред половина година или пред четири месеци. Има јасно разбирање од нивна страна дека земјите-членки треба да преживеат, владите треба да ја преживеат зимата“, рече тој.

Бартушка додаде дека, за време на претседавањето на неговата земја со ЕУ, главната цел на блокот ќе биде да ги наполни капацитетите за складирање гас со доволно резерви во пресрет на зимската грејна сезона. Прага, исто така, ќе се фокусира на промовирање заедничко купување гас и има намера да го забрза спроведувањето на планот REPowerEU на Европската комисија, кој треба да ја намали зависноста на ЕУ од рускиот гас за две третини пред крајот на годината и да ја поттикне транзицијата на ЕУ. до „зелена“ енергија.

Според амбасадорот, вториот потег е веќе започнат, а зголемените цени на енергијата и политичките проблеми всушност можат да и помогнат на ЕУ да ги постигне своите климатски цели.

„Многу одлуки ги носат самите луѓе. Дали мислите дека луѓето ќе купуваат греалки на гас во моментов? Веројатно не“, изјави тој, додавајќи дека неговата земја неодамна забележа „огромно зголемување“ на бројот на топлински пумпи и соларни колектори инсталирани во Чешка во последните неколку месеци.

„Транзицијата ќе биде тешка и комплицирана, но ние ќе победиме. А победници ќе бидат зелените технологии. Ќе биде потребно само некое време и, пет години од сега, во основа ќе се прашуваме зошто согорувавме природен гас за да произведеме електрична енергија“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.