Ќе заврши интензивната фаза од војната со Хамас, фокусот ќе се префрли на границата со Либан – вели Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во неделата рече дека „интензивната фаза од војната со Хамас (во Газа) е пред крај“ и дека фокусот на војската потоа би можел да се префрли на северната граница на Израел со Либан, каде што борбите со групата поддржана од Иран , Хезболах, се интензивираа во последните недели.Нетанјаху, сепак, вети дека Израел ќе продолжи да дејствува во Газа додека не се елиминира милитантната група Хамас, пишуваат странските медиуми, пренесува Телеграф.„Ова не значи дека војната ќе заврши, туку војната во сегашната фаза ќе заврши во Рафа. Ова е вистина. Ќе продолжиме подоцна“, изјави Нетанјаху за телевизијата Канал 14.Повеќе од милион Палестинци се засолниле во Рафах пред Израел да ја започне воздушната и копнената операција во јужниот град Газа, пркосејќи на повиците на меѓународната заедница да не продолжи.Оттогаш, околу 800.000 луѓе се раселени од Рафах, каде што условите се опишани од агенцијата за храна на Обединетите нации како „апокалиптични“.Граничниот премин на градот со Египет – витална влезна точка за хуманитарна помош – остана затворен откако израелската армија го презеде на почетокот од минатиот месец.И меѓународниот притисок врз акциите на Израел во Газа се зголеми откако ја започна својата операција во Рафах.Минатиот месец, највисокиот суд на ОН му нареди на Израел веднаш да ја прекине својата контроверзна воена операција таму, нарекувајќи ја хуманитарната ситуација „катастрофална“.Во своето интервју, Нетанјаху рече дека е подготвен да направи „делумен договор“ со Хамас за враќање на некои заложници кои сè уште се држат во заробеништво во Газа, но тој го повтори својот став дека војната сепак ќе продолжи по прекинот на огнот за да се постигне целта за елиминација „Хамас.друга страна, Хезболах, исламистичко движење поддржано од Иран со една од најмоќните паравоени сили на Блискиот Исток, изврши смртоносни напади од јужен Либан насочени кон области во северен Израел од 8 октомври, еден ден по нападите на Хамас до Израел.Израел одговори на нападите на Хезболах со напади во кои беа убиени милитанти на Хезболах, вклучително и високи команданти.Десетици илјади Израелци се евакуирани од своите домови во северен Израел поради тековниот конфликт. Селата низ јужен Либан исто така се испразнети.Но, зголемувањето на прекуграничните напади во последниве недели ја интензивираше загриженоста за можното избивање на уште еден целосен конфликт на Блискиот Исток.

Пронајдете не на следниве мрежи: