„ЌЕ ИМАМЕ ГОЛЕМА НАЈАВА“ Трамп посочи дека ќе ја објави својата кандидатура за претседател

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп посочи дека ќе ја објави својата кандидатура за претседателските избори во 2024 година, веќе следната недела, кога на политички митинг во Охајо изјави дека ќе даде „голема најава“ на 15 ноември.

„ЌЕ ИМАМЕ ГОЛЕМА НАЈАВА“ Трамп посочи дека ќе ја објави својата кандидатура за претседател

Ќе имам многу голема најава во вторник, 15 ноември во Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида – им рече Трамп на приврзаниците во понеделникот, на митингот на републиканските кандидати пред среднорочните избори во САД, што ќе се одржат денеска. , според Ројтерс.

Трамп одби да даде повеќе детали по тој повод и објасни дека не сака „да го одвлече вниманието од утрешните многу важни, дури и клучни избори“.

Конгресни избори денеска
Американците денеска гласаат на избори кои би можеле да резултираат со преземање на контролата врз еден или двата дома на Конгресот од страна на републиканците.

Независните аналитичари предвидуваат дека републиканците веројатно ќе добијат околу 25 повеќе места во Претставничкиот дом, повеќе од доволно за да имаат мнозинство, а исто така би можеле да добијат и едно дополнително место во Сенатот што им е потребно за контрола на овој дом на Конгресот на САД, според до британската агенција.

Американскиот претседател Џозеф Бајден во понеделникот предупреди дека победата на републиканците може да ги ослаби демократските институции во САД.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.