Ќе има ли забрана за Русите за патување во цела Европа? Полска веќе работи на предлог

Варшава во моментов развива нацрт-предлог кој ќе и овозможи на ЕУ да одбие визи за руските патници, изјави полскиот заменик-министер за надворешни работи Пјотр Ваврзик за националната новинска агенција ПАП во неделата. Одлуката за ова прашање може да се очекува во текот на следните недели, додаде тој.

Заменик министерот ги поздрави одлуките на Талин и Рига за суспендирање или ограничување на издавањето визи за Русите. „Подобро доцна отколку никогаш“, рече тој, додавајќи дека Полска веќе неколку месеци не издава туристички визи за Русите.
Ќе има ли забрана за Русите за патување во цела Европа? Полска веќе работи на предлог

Заменик-министерот не ги објасни точните детали за предлогот, кој сè уште се работи, но рече дека неговата цел е да го спречи потенцијалниот отпор на некои клучни членки на ЕУ кои најверојатно ќе се спротивстават на целосна визна забрана за сите Руси.

Полска е за целосно суспендирање на договорот меѓу Брисел и Москва од 2007 година за „олеснување на издавањето визи“. Овој договор го регулира издавањето на визи „за наменет престој од не повеќе од 90 дена по период од 180 дена“ за граѓаните на Русија и ЕУ.

Сепак, според Ваврзик, не сите членки на ЕУ се согласуваат со таква иницијатива. „На ова се противат големите земји-членки, вклучувајќи ги Германија, Франција и Холандија“, рече тој. Бидејќи е „невозможно да се надмине отпорот на овие земји да го суспендираат договорот… Полска работи на ново решение“, додаде тој.

Варшава веќе води разговори со некои земји-членки на ЕУ „неколку недели“, рече заменик министерот, додавајќи дека Летонија, Литванија, Естонија, како и Чешка и Словачка се усогласени со пристапот на Полска кон ова прашање. „Можеме да очекуваме одлука за ова прашање во наредните недели“, рече Ваврзик.

Заменик министерот ги поздрави одлуките на Талин и Рига за суспендирање или ограничување на издавањето визи за Русите. „Подобро доцна отколку никогаш“, рече тој, додавајќи дека Полска веќе неколку месеци не издава туристички визи за Русите. Варшава прима само дипломати, возачи на камиони кои патуваат во Полска на работа и членови на семејства на полски граѓани и граѓани на ЕУ.

Претходно оваа недела, Чешката Република, која претседава со ЕУ, рече дека ќе се заложи за целосна забрана на ЕУ за Русите. Членовите на блокот ќе разговараат за ова прашање на министерскиот самит во Прага кон крајот на август.

Летонија престана да издава визи за речиси сите руски граѓани на почетокот на овој месец, поради безбедносни причини. Естонија во четвртокот рече дека ќе го стори истото. Талин, исто така, планира да им забрани влез на сегашните руски носители на естонски визи, почнувајќи од 18 август. Естонскиот премиер Каја Калас минатата недела го нарече патувањето во ЕУ „привилегија, а не човеково право“, бидејќи ги повика другите земји-членки да го следат примерот.

Финската влада, која се залага за истата мерка, се очекува да разговара за потенцијалните ограничувања за издавање визи за Русите во вторник, објави финската телевизија YLE.

Германија досега беше една од ретките земји на ЕУ кои се противат на таков потег. Канцеларот Олаф Шолц изрази скептицизам во врска со потенцијалната целосна забрана, тврдејќи дека тоа ќе ја намали ефикасноста на другите санкции со таргетирање на „невините луѓе“.

Москва ги критикуваше предложените мерки како „флагрантен национализам“ и ксенофобија. Кремљ, исто така, изрази надеж дека „здравиот разум“ ќе надвладее со текот на времето.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.