Ќе се запре транзитот на рускиот гас во ЕУ преку Северен тек – Газпром

Рускиот енергетски гигант Газпром во петокот објави дека транзитот на природен гас до Европската унија преку гасоводот Северен тек 1 ќе биде стопиран од 31 август до 2 септември поради одржување.

Од Газпром објавија што понатаму:

„По завршувањето на работата и отсуството на технички дефекти на единицата, транспортот на гас ќе биде обновен на ниво од 33 милиони кубни метри дневно“, што претставува приближно 20% од целосниот капацитет на гасоводот.
Ќе се запре транзитот на рускиот гас во ЕУ преку Северен тек – Газпром

„На 31 август, единствената работна единица за гасен компресор Trent 60 ќе биде исклучена на три дена поради одржување“, соопшти компанијата, истакнувајќи дека сите поправки ќе се вршат заедно со специјалисти од германскиот производител Сименс.

„Газпром“ додаде дека „По завршувањето на работата и отсуството на технички дефекти на единицата, транспортот на гас ќе биде обновен на ниво од 33 милиони кубни метри дневно“, што претставува приближно 20% од целосниот капацитет на гасоводот.

Единицата е последната од шесте турбини на гасоводот што беше оперативна, а останатите имаат потреба од ремонт. Една од турбините во моментов е блокирана во Германија поради санкции, откако се врати од поправки во Канада.

Испораките на руски гас во ЕУ преку Северен тек 1 паднаа на 20 отсто од максималното ниво минатиот месец. Според Газпром, треба да работат пет турбини за да пумпаат гас со полн капацитет.

Цените на европскиот бензин се зголемија по објавувањето во петокот, скокајќи за 7 отсто на над 2.600 долари за илјада кубни метри.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.