Ќе се затвораат над 1200 продавници на Зара, Бершка, Масимо Дути

Loading...

Ќе се затвораат над 1200 продавници на Зара, Бершка, Масимо Дути

Групацијата „Индитекс“ поседува голем број на популарни брендови како што се „Бершка“, „Пул Енд Бер“ и „Масимо Дути“. Според најавите најмногу затворање ќе има во Европа и Азија. „Индитекс“, еден од најголемите светски продавачи на облека, беше тешко погоден од пандемијата и забележа пад на продажбата од 44 отсто во периодот од први февруари до 30 април.

Компанијата објави дека има загуба од 409 милиони евра во првиот квартал од годината.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...