Ќофтиња од тиквички и компир

Loading...

2 тиквички
1 компир
1 главица кромид
150 г сирење
2 јајца
2 чешчиња лук
5 лажици брашно
сечкан магдонос
сол и мелен црн пипер
Тиквичките, компирот и кромидот ги рендаме во длабок сад. Ги посолуваме и оставаме малку да отстојат да ја испуштат течноста. Потоа убаво ја истискуваме испуштената течност, и ги додаваме ренданото сирење, јајцата, брашното, исечканиот лук и магодосот. Посолуваме, зачинуваме со црн пипер и мешаме додека се соедини смесата. По една лажица ставаме на загреано масло во тава на оган. Ги пржиме ќофтињата на тивок одан додека поруменат од двете страни.

loading...