Џасинда Ардерн ќе ги врати омразените „Ковид“ мерки додека Нов Зеланд се бори со најголемата епидемија досега – со 11.000 случаи на ден

Нов Зеланд ќе ги заостри своите ограничувања за Ковид и ќе додели повеќе бесплатни маски и брзи тестови за антиген бидејќи вирусот се заканува да излезе од контрола.

Се очекува министерката за одговор на „Ковид-19“, Ајеша Верал да ги објави мерките во четврток, бидејќи земјата се бори со епидемија која забележува повеќе од 11.000 нови случаи на ден.

Потегот за доделување повеќе тестови има за цел да натера повеќе луѓе да тестираат и изолираат ако се открие дека ја имаат болеста.

Нов Зеланд има систем за оценување на предупредувањата за Ковид и во моментов земјата е позицирана на портокалова боја.

Ова значи дека кивите мора да носат маска во многу затворени простории, но во спротивно се слободни да го живеат својот секојдневен живот додека се охрабруваат „да ги заштитат ранливите заедници“.

Во оваа фаза владата не посочи дека земјата ќе се пресели во поставката „Црвена“, што е највисокото ниво на ограничувања за Ковид.

Премиерката Џасинда Ардерн побара луѓето да останат внимателни при носење маски, засилување и изолирање доколку ја имаат болеста.

Таа рече дека мерките се директни.

„(Изолирајте се) ако имате Ковид – тоа значително ја намалува стапката на инфекција на другите“, рече таа.

„Вашето домаќинство да се изолира со вас е подеднакво важно. Употреба на маска и вакцинација. Тоа се три работи кои ќе имаат најголемо влијание врз нашиот број.

„Тие се најважните работи што можеме да ги правиме во моментов, далеку над дополнителната мерка на собирање граници кои во оваа средина нема да го имаат истото влијание“.

Г-ѓа Ардерн, која зборуваше од форумот на островот на Пацификот во Фиџи, рече дека г-ѓа Варелс ќе ги претстави дополнителните мерки во четврток.

Здравствените власти се загрижени дека многу случаи на „Ковид-19“ не се опфатени бидејќи тестирањето на отпадните води покажало поширока распространетост отколку што беше пријавена.

Во средата Нов Зеланд имаше 11.464 нови случаи на Ковид пријавени во заедницата и 29 смртни случаи поврзани со Ковид.

Седумдневниот просечен просек на случаи во заедницата е 9710 – ова време минатата недела беше 7591.

Моделите на „Ковид-19“ велат дека случаите во заедницата би можеле да достигнат 20.000 во наредните недели, што веројатно ќе значи многу повеќе смртни случаи.

Д-р Мајкл Планк изјави за New Zealand Herald дека земјата е „дефинитивно во втор бран“ што ги оптоварува медицинските ресурси.

„Има потенцијал да биде доста сериозен. Хоспитализациите сега нагло се зголемуваат и тоа е загрижувачко бидејќи здравствениот систем веќе беше под стрес со зимските болести и грипот“, рече тој.

Д-р Планк рече дека употребата на маски ќе остане критична за израмнување на кривата на епидемијата.

„Веројатно сè уште сме подобри во користењето маски овде отколку на многу места за кои мислам дека отпаднале од навиката“, рече тој.

„Тоа не значи дека нема простор за подобрување бидејќи има и маските ќе бидат од клучно значење за срамнување на бранот“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.