ЏЕМС БОНДОВСКИ ИГРИ: Шпиони на Путин ја шпионирале обуката за оружје на Украинците

Сомнителни возила, беспилотни летала и специјални шпионски направи: Според извештаите на медиумите, руските тајни служби биле активни на локациите на Бундесверот.

ЏЕМС БОНДОВСКИ ИГРИ: Шпиони на Путин ја шпионирале обуката за оружје на Украинците

Според извештајот на „Шпигел“, германските безбедносни власти добиле индиции дека руските тајни служби шпионирале обука на украински војници на западни вооружени системи во Германија.

Набргу по почетокот на курсевите на две локации на Бундесверот, Воената заштита на службата (МАД) забележала сомнителни возила од кои веројатно ги набљудувале пристапните патишта до касарната, објави магазинот во петокот. Потенцирани се локациите Идар-Оберштајн во Рајнланд-Пфалц и Графенвоер во Баварија.

Во Идар-Оберштајн, Бундесверот обучува украински војници за користење на Панцерхаубици, во Графенвоер американските сили ги обучуваат Украинците на западните артилериски системи. Според наодите на MAD, областите за обука, исто така, неколку пати биле прелетувани со мали дронови со цел да се набљудува обуката на украинските војници, се вели понатаму во извештајот.

Безбедносните кругови се сомневаат дека и руските служби можеле да се обидат да ги шпионираат податоците од мобилните телефони на Украинците со специјални уреди.

Властите сметаат дека се потенцијално загрозени и членовите на опозицијата кои побегнаа од Русија во Германија. Тие би можеле да бидат цел на руските тајни служби, пишува магазинот, повикувајќи се на безбедносни кругови.

Разоткриен е топ шпион од Русија
Осомничениот руски врвен шпион сега е разоткриен. Можеби со години ги шпионирал вработените во НАТО и американската морнарица, како што откри заедничкото истражување на „Шпигел“, истражната платформа Белингкет, „Инсајдер“ и италијанскиот дневен весник „Ла Република“.

Се вели дека жената била вработена во Неапол под алијас „Марија Адела К.“ за да регрутира вработени во тамошните воени бази на НАТО и САД како извори.

Според извештајот на „Шпигел“, рускиот пасош на жената треба да потекнува од низа броеви од кои треба да доаѓаат и маскирните хартии за атентаторот на рускиот екс-агент Сергеј Скрипал.

Пратеникот на Зелените и претседател на парламентарната контролна комисија во Бундестагот, Константин фон Ноц, гледа значителни дефицити во германската контрашпионажа.

„По обединувањето, Германија во голема мера ги прекина своите контраразузнавачки активности, додека другите земји едноставно продолжија како во Студената војна“, изјави фон Ноц за Der Spiegel. „Бевме невнимателни и не обрнувавме внимание на деталите. И сега имаме огромен безбедносен проблем“.

На сличен начин ситуацијата ја оценуваат и странски разузнавачки експерти. Германија го преспа проблемот, дефицитите тешко се надминуваат, изјави поранешниот вработен во американската тајна служба ЦИА, Џон Сајфер.

Марк Полимеропулос, поранешен шеф на операциите на ЦИА во Европа и Евроазија, ја критикуваше наивноста со која некои европски држави гледаат на Русија. „Од кампањи за мешање во изборите до мисии за извршување – Русија ја третира Европа како нејзино игралиште“, изјави Полимеропулос за Der Spiegel.

Според министерката за внатрешни работи Ненси Фезер (СПД), перцепцијата за руската закана е променета. „Со руската агресивна војна во Украина, заканата од руска шпионажа, кампањи за дезинформација и сајбер напади добија друга димензија“, рече таа.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.