ЏОН МЕРШАЈМЕР: Целта на Путин не е да ја освои цела Украина, ако Америка се вклучи во војната, Русија ќе користи НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ

Познатиот американски политиколог Џон Мершајмер во своето интервју за угледниот американски магазин New Yorker истакна дека смета оти САД се главно одговорни за предизвикување на украинската криза и дека најсилниот мотив на рускиот претседател Владимир Путин да започне интервенција во Украина беше стравот од нејзиното членство во НАТО.

На Русите им е тешко да ги победат Украинците. Војната исто така ескалира и Русите сега се однесуваат кон Украинците побезмилосно отколку на почетокот. За тоа сведочи и фактот што Русите сега ја уништуваат електричната мрежа, што предизвикува огромни човечки страдања и нанесува голема економска штета на Украина.

ЏОН МЕРШАЈМЕР: Целта на Путин не е да ја освои цела Украина, ако Америка се вклучи во војната, Русија ќе користи НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ

Зошто мислите дека Русите се толку брутални?

Мислам дека Русите сакаат да ја добијат војната, а за да победите во војна, вие секогаш барате начини да стекнете предност пред другата страна. Мислам дека нивната цел е да ги освојат и контролираат тие четири области што ги анектираат и да се погрижат фрагментираната украинска држава да биде неутрална и да не е поврзана со НАТО на кој било формален или неформален начин.

Мислам дека сега Путин не е заинтересиран за цела Украина, туку за интегрирање на тие четири области во источниот дел на Украина во Русија. Мислам дека тој веројатно би отишол и во Одеса и би ја вклучил цела Украина по Црното Море до Одеса во Русија ако може.

ЏОН МЕРШАЈМЕР: Целта на Путин не е да ја освои цела Украина, ако Америка се вклучи во војната, Русија ќе користи НУКЛЕАРНО ОРУЖЈЕ

Но, од почетокот мислев дека овој конфликт се сведува на политиката на односот на силите. Заедничкото мислење сега во САД е дека Путин е империјалист заинтересиран да ја освои Украина за да ја направи дел од голема Русија. Мислам дека не е така. Мислам дека немал, ниту има царски амбиции. Она што го мотивира е стравот Украина да стане дел од НАТО.

Путин беше многу јасен дека нивниот голем страв е дека Украина станува западен бедем на руските граници. За нив тоа беше егзистенцијална закана. Тоа беше едноставно неприфатливо.Нема докази дека тој имал империјални амбиции пред војната. Можеби за триесет години ќе ги отклучиме архивите и ќе откриеме дека има докази дека тој во душата бил империјалист. Можно е, но немаме докази од таков вид во овој момент. Имаме огромно количество докази дека тој бил мотивиран од проширувањето на НАТО и општата политика на претворање на Украина во западен бедем на руската граница за нападот на 24 февруари.

Тој рече дека Русите и Украинците се една нација. Тоа го кажа пред војната.

Тој го кажа ова во познатата статија што ја напиша на 12 јули 2021 година. Но, во истата статија тој многу јасно стави до знаење дека ја признава украинската нација, дека признава дека Украина е суверена држава. Нема докази дека сакал да ја освои Украина и да ја вклучи во големата Русија.

Русите немаа воени капацитети да ја освојат цела Украина. Во Украина влегле најмногу сто и деведесет илјади руски војници. Нема шанси сто и деведесет илјади руски војници да се доближат до освојување и окупирање на цела Украина. Ако ја погледнете самата операција на 24 февруари, тие не се обидоа да ја освојат цела Украина. Ништо такво, бидејќи немаа можност.

Значи требаше да се земе главниот град, но не цела држава?

Апсолутно. Мислам, нема сомнеж дека тој се упати кон Киев. Се чини дека не бил заинтересиран да го освои Киев. Се чини дека тој бил заинтересиран да му се закани на Киев дека ќе ја принуди владата да ја промени својата политика за членство во НАТО.

Ќе те прашам за нуклеарното оружје. Колку сте загрижени за ризикот од нуклеарна војна и што мислите дека треба да направат Соединетите држави за да се осигураат дека нема да ескалираме во една?

Па, јас сум многу загрижен за можноста за нуклеарна војна. Невозможно е да се каже колку е веројатно дека ќе се користи нуклеарно оружје во овој конфликт, но има сериозни шанси. И, се разбира, администрацијата на Бајден го признава ова и инвестираше многу во спроведувањето политика што не ги става Русите во позиција да размислуваат за користење нуклеарно оружје. И сето тоа е за добро.

И зошто стратешки би користеле нуклеарно оружје?

Мислам дека ако почувствуваат дека им е загрозен опстанокот, можеби ќе го искористат. Можам да замислам две сценарија каде тоа е можно. Еден од нив е поразот на украинската армија внатре во Украина. Друго сценарио е ако САД тргнат во војна. Ако губите војна, а загубата се гледа како закана за вашиот опстанок, веројатно ќе размислите за користење нуклеарно оружје, а можеби дури и да го користите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.