(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги собра бодовите од натпреварот

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската улога и славеше со минимални 1-0 (1-0) над Австрија во вториот натпревар од групата Д на Европското првенство кое се игра во Германија.

„Триколорите“ го започнаа мечот во посакуваниот ритам и делуваа многу поопасно во првите 45 минути. Избраниците на Дидие Дешамп создадоа неколку одлични шанси, најзрелите преку Килиан Мбапе, но голот сепак дојде по авто-голот на Максимилиан Вобер во 38. минута. 

Пронајдете не на следниве мрежи: