10 видови храна кои го забрзуваат метаболизмот

Loading...

Брзиот метаболизам е првиот чекор кон здравјето, вели Лиза Лин, специјалист нутриционист. Со помош на нејзината диетска програма врз основа на енергетска храна која го забрзува метаболичкиот процес, загарантирано ќе бидете здрави.
Погледнете ги препораките на д-р Лин, општа листа на храна, најдобри согорувачи на калории кои го забрзуваат вашиот метаболизам
1.Зелено јаболко
Зеленото јаболко е првата и основна храна која обезбедува правилно функционирање на вашиот метаболизам. Слободно, јадете ги секојдневно. Замислете го вашиот метаболизам како машина- која мора да ја поттикнете да работи. Секој ден треба да се јаде барем еден јаболко, а најдобро време е околу 15 часот – тоа е време кога нашето тело постепено се успорува за работа. Запомнете ја поговорката: едно јаболко на ден и доктор не ви е потребен.
 2. Протеински шејк
Ова е пијалок кој најдобро го одржува добриот метаболизам. Ништо не е подобро од протеиниски шејк поради тоа што содржи амино киселини, неопходни за горење на калориите
 3. Бела риба
Што посветла, побела риба, толку подобро за вашите метаболизам. Риба, која е толку бела и мека и едноставно колабира под вилушката е најдобра. Поради овие карактеристики, таа обезбедува добро варење.
 4. Пилешко
Пилешккото е добра замена за риба. Таа не содржи доволно протеини како рибата, но е сепак добар избор кога сакате да се забрза вашиот метаболизам.
 5. Зеленчук
Кељ, зелена салата и спанаќ се најмоќните масти горилници, дури и подобри од брокулата.
 6. Црно кафе
Кофеинот е најстариот рецепт за горење на вишокот на килограми. Но само црно кафе, без шлаг и масно млеко, бидејќи тие содржат шеќер кој ги спречува маснотиите да се согорат.
 7. Белка од јајце
Белките не содржат маснотии, а се најдобриот извор на протеини – токму она што му треба на вашиот метаболизам.
 8. Грејпфрут
Грејпфрут помага при чистење на црниот дроб и на тој начин ја подобрува неговата главна функција. Затоа грејпфрутот е толку моќна состојка.
 9. Зелен чај
Зелениот чај не е доволен за да се забрза вашиот метаболизам, но тој ќе ви помогне во согорувањето на калории. Важно е често да внесувате храна, но во мали количини, а зелениот чај да го пиете во интервали помеѓу оброците. Значи, парче храна и голтка зелен чај – тоа е совршена комбинација!
 10. Зачини
Лута пиперки и сушена црвена пиперка го намалуваат шеќерот во крвта и го стимулираат согорувањето на масти. Овие видови на зачини помагаат значително да се забрза метаболичкиот процес и ви овозможуваат организмот да ви работи прецизно како часовник.Брзиот метаболизам е првиот чекор кон здравјето, вели Лиза Лин, специјалист нутриционист. Со помош на нејзината диетск

loading...