10 загинати и многу повредени патници во несреќата во Хрватска

Loading...

Утрово се случила страшна сообраќајна незгода во близина на Славонски Брод, Хрватска. Имено, автобус со косовски регистарски таблички на автопатот А3 излетал од патот при што загинале десет лица, а 30 се пренесени во болница, јавуваат хрватските медиуми.
Првичната информација којашто беше пренесена од страна на медиумите беше дека превртениот автобус е со македонски регистарски таблички, по што подоцна беше коригирана информацијата.
– За време на истрагата, полицијата утврди дека станува збор за автобус со косовски регистарски таблички и дека според моментално достапните информации, во сообраќајната несреќа загинале 10 лица, додека десетици биле пренесени во болницата во Славонски Брод за медицински третман, објави хрватската полиција, а пренесе Индекс.хр.
Началникот на сообраќајната полиција од Славонски брод, Фрањо Галиќ вели дека е утврдено дека се работи за автобус со косовски регистерски ознаки кој патувал на редовната линија Франкфурт-Приштина.

loading...
Loading...