10 ЗНАЦИ КОИ ПОКАЖУВААТ ДЕКА СЕ ПЛАШИТЕ ОД ТУЃОТО МИСЛЕЊЕ

Како човечки суштества, се потпираме едни на други за да преживееме. Всушност, во првобитните општества на ловци и собирачи одбивањето од групата би значело смрт. Затоа не е ни чудно што не интересира што другите мислат!

10 ЗНАЦИ КОИ ПОКАЖУВААТ ДЕКА СЕ ПЛАШИТЕ ОД ТУЃОТО МИСЛЕЊЕ

Но ако дозволите ова да влијае на начинот на кој се презентирате себеси пред светот, вие го ограничувате вашиот креативен потенцијал, се отуѓувате од луѓето кои најмногу ви одговараат, ги намалувате можностите за финансиска независност, и потфрлате во откривање на вашиот вистински потенцијал.

Се плашите да ја кажете вистината

Колку често премолчувате плашејќи се дека ако кажете нешто ќе го ризикувате вашето работно место, односите со својот партнер, пријател или пак родител? Колку пати ја проголтувате вистината, а со тоа и вашиот интегритет и самопочит?

Не сугерираме да зборувате се што ви паѓа на ум. Некои луѓе се прилично се дрски користејќи го изговорот „Јас само ја кажувам вистината“. Но секогаш кога не ги изразувате своите вистински мисли му причинувате стрес на вашето тело и ја ограничувате вашата личност.

Станувате социјален камелеон

Сигурно сте сретнале некој од оние луѓе кои ги менуваат своите ставови, својот изглед, омилениот бенд или политичка партија секогаш кога се во ново друштво. Луѓето со цврста став секогаш се исти, без разлика на тоа во чие опкружување се наоѓаат.

Ако се менувате себеси за да се вклопите во различни социјални групи веројатно се плашите дека другите нема да ве сакаат поради тоа што сте различни. Понекогаш сте во право, човек не може секаде да се вклопи удобно. Но ризикот вреди, бидејќи само кога сте доволно храбри да го покажете вашето вистинско лице можете да ја најдете својата вистинска средина.

Лажете

Ако процените дека вистината е неприфатлива за околина, имате тенденција да ја развлечете, да ја задржите за себе или да излажете. Не би сакале да именуваме родови, но ова често е случај со мажите кои ја премолчуваат вистината плашејќи се дека или ќе бидат нападнати или одбиени. Ако се осмели да каже што мисли, реакцијата сигурно нема да биде позитивна. („Како мислиш таа е секси? Како се осмелуваш?“ Ви звучи познато?!)

Секако, жените исто така лажат, а мажите исто така знаат да реагираат погрешно кога ќе ја чуват вистината. Машко-женската динамика базирана на се помалку од вистина е ситуација во која сите губат. Подобро справете со вашите стравови, соберете храброст да бидете искрени и почитувајте ја вистината, но која било ситуација, без срам.

Се извинувате за се што ви се допаѓа

На пример, „Да, се уште слушам музика од 70-тите. Знам дека е глупаво”. Зацрвенети и посрамени за ова ситница, претпоставувате дека другата личност ве суди, ви се смее или прави претпоставки. Тогаш се ставате себеси во ситуација во која се согласувате со туѓото мислење иако во суштина не го делите истиот став.

Тоа е само одраз на вашиот страв. Страв дека нема да бидете прифатени. Луѓето на кои им се допаѓате ќе ве прифатат со сите ваши страни, а за оние другите ионака не треба да ви биде грижа.

Избегнувате социјални ситуации

Можеби сте интровертни, па сосема е разбирливо што големите забави со многу луѓе не се вашата најсилна страна. Но дури и интровертите имаат потреба од социјализација. Стравот е тој што успева да ве убеди дека подобро е да останете дома отколку да излезете. За да ги најдете лицата кои ќе бидат вашата блиска „заедница“ потребно е да надминете тој страв од одбивање и да престанете да се грижите дека другите нема да ве прифатат ако бидете такви какви што навистина сте.

ТЕКСТОТ ПРОДОЛЖУВА ПОДОЛУ НА СТРАНАТА 2 КАДЕ ШТО ЌЕ НАЈДЕТЕ МНОГУ КОРИСНИ ИНФОРМАЦИИ НА ОВАА ТЕМА 

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.