10 минути до лесен пролетен десерт: ШВЕДСКА ТОРТА со бадеми

Во Шведска има еден малку познат обичај наречен „фика“, што грубо значи „пиење кафе“, но Швеѓаните многу добро знаат дека фика е многу повеќе од тоа!
Овој ритуал вклучува дружење со пријателите во кафуле и вкусни слатки закуски, а ние сме многу запознаени со оваа област!
Меѓу многуте слатки кои се подготвуваат во Шведска за уживање во фики е и познатата шведска торта со бадеми, десерт кој се подготвува брзо и лесно, а дава богат и уникатен вкус.
Најдобро од сè, ќе завршите за десет минути, а потоа сè што треба да направите е нетрпеливо да се врткате околу рерната и да го чекате вашиот нов омилен десерт!
Состојки:
150 грама шеќер
2 кесички ванилин шеќер
2 големи јајца
1 лимон
¼ лажичка сол
½ лажичка екстракт од бадем
130 грама брашно
½ кесички прашок за пециво
8 лажици стопен путер
2 лажици ситно сечкани бадеми
Подготовка:
Измешајте ги шеќерот и ренданата кора од еден лимон, па додадете ги во претходно изматените јајца. Додадете екстракт од бадем.
Растопениот путер и брашното измешајте ги и матете со најмала брзина на миксерот една минута.
Намачкајте го садот за печење или обложете го со хартија за печење, а долниот дел посипете го со кристален шеќер и ситно сечканите бадеми. Потоа прелијте ја смесата и печете 25 минути во загреана рерна на 180 степени.
Украсете со листови бадем по желба.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.