10 намирници кои ќе ви го подобрат видот

Loading...

 Се повеќе луѓе во последниве години имаат проблем со оштетен вид. Заради честата употреба на компјутерите, дури и кај децата се почесто се појавува овој проблем.
Конзумирањето на одреден вид храна ќе ви помагне да ги заштитите очите. Доколку и вие често седите пред уредите, задолжително конзумирајте ги овие 10 намирници во секојневната исхрана.
1.Моркови- богати се со бета-каротин, антиоксиданс кој ја запираат дегенерацијата на очните мускули
2.Јаткасти плодови- оревите и бадемите се особено добри за вашите очи, бидејќи тие се богати со витамин Е, кој е одговорен за спречување на катаракта
3.Авокадо- затоа што содржи лутеин, антиоксиданс кој е важен за здрави очи
4.Риба- содржи омега-3 масни киселини со кои се добри за очните мускули
5.Темно чоколадо- задолжено за здрава рожница на окото
6.Зелен лиснат зеленчук- изобилува со калциум, витамин Ц, витамин К и железо
7.Црвено вино-исто како и чоколадото, богато е со лаваноиди ја чуваат рожницата здрава. Но не заборавајте дека премногу вино може само да ви го помати видот
8.Јајца- жолчката содржи две хранливи состојки за очи- сулфур и цистеин
9.Агруми- богати се со витамин Ц и го забавуваат влошувањето на видот
10.Црвено месо- содржи цинк, многу важна состојка за окото. Овој минерал е од витално значење за произведување на ензимите кои се важни за одржување на мрежницата на окото
Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.
 
 
 
 
 
  Се повеќе луѓе во последниве години имаат проблем со оштетен вид. Заради честата

loading...