10 начини да спречите појава на “пролетните акни”

Loading...

Со повисоките температури често се менува и изгледот на нашата кожа. Секогаш се надеваме дека сончањето во летниот период ќе ни даде секси тен поради кој ќе изгледаме супер и без шминка, но од време на време и високите температури често резултираат со мрсна Т зона и акни на лицето и телото.
Изборете се со акните и од внатре, односно јадете храна полна со пробиотици и зелен зеленчук.
За да ја спречите појавата држете се до овие правила:
– Јадете многу пробиотици и зелен зеленчук
– Обидете се во целост да одбегнувате благо и газирани сокови
– Често перете ги перниците
– Снабедете се со посилен лосион за чистење на лицето, со состојки против акни
– Со марамици за чистење неколку пати дневно бришете го мобилниот
– Пијте барем 2 литри вода дневно
– Не стрижете шишки
– Доколку забележите акни на грбот и деколтето, одреден период носете памучни маици и фустани
– Престанете да ги стискате акните и црнките
– Правете пилинг еднаш неделно

loading...