11 луѓе загинаа во Шри Ланка чекајќи за бензин. Државата падна во ХАОС

Економијата на Шри Ланка целосно пропадна, рече во средата премиерот Ранил Викремесинге, бидејќи нацијата погодена од кризата се соочува со сè пострашна ситуација бидејќи милиони луѓе се борат со недостиг на гориво, електрична енергија и храна.

11 луѓе загинаа во Шри Ланка чекајќи за бензин. Државата падна во ХАОС

„Нашата економија се соочува со целосен колапс“, рече Викремесинг пред парламентот на Шри Ланка, додавајќи дека владата бара помош од своите глобални партнери и Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за да се стабилизира економијата.

Викермезинг истакнал дека оваа земја се соочува со низа на многу други посериозни ситуации.

Шри Ланка се наоѓа во средината на најголемата криза во последните 70 години, откако нејзините надворешно-трговски резерви паднаа под рекордното ниво, а им недостига доларот за да платат храна, лекови и гориво.

Владата на оваа земја во последните недели се обидела да спроведе низа мерки за справување со кризата. Така, таа воведе четиридневна работна недела за државните службеници да имаат повеќе време да ги одржуваат своите култури.

Пред бензинските пумпи во големите градови на Шри Ланка се формирале редици долги километри, а во неколку наврати имало и судири меѓу полицијата и луѓето. Според полициските службеници само оваа недела на бензинските за гориво загинале 11 лица.

Властите на Шри Ланка се обидуваат да добијат краткорочни заеми од голем број земји, меѓу кои Индија, Кина, САД и Јапонија, со цел да опстанат до новиот кредит од ММФ.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.