173-та воздушно-десантна бригада на американската армија се здружи со германски падобранци за обука

Американските падобранци или „Небесни војници“ со 173-та воздушно-десантна бригада и германските падобранци со 26-та воздушна бригада „Сар“ спроведоа сојузничка воздушна операција во езерото Констанца, Германија на 29 јули 2022 година. Вкупно 68 „Небесни војници“ можеа да излезете од авионот и слетајте во езерото. Скоковите на вода се исклучително ретки во заедницата со воздух, особено кај авионите со фиксни крила.

173-та воздушно-десантна бригада на американската армија се здружи со германски падобранци за обука

Оваа единствена можност не е достапна за 173-та воздушно-десантна бригада од 2017 година. Езерото Констанца се наоѓа на границите на Германија, Швајцарија и Австрија. Приближно 500 луѓе дојдоа да ги видат падобранците како го прават она што го прават најдобро. Два C-130J и A-400M беа искористени за фрлање на падобранците во глацијално-сините води на езерото.

„Нашите падобранци скокаат веќе неколку дена и бидејќи американските војници дојдоа само еден ден, мислевме дека е најдобро да се обезбеди можност“, рече наредникот. Мајор Каи Бекер со германската 26-та воздушна бригада „Сар“. „Тие дојдоа да научат и да ги примат нашите [германски] крила, а моите војници беа повеќе од среќни да помогнат“.

173-та воздушно-десантна бригада на американската армија се здружи со германски падобранци за обука

„Ова беше искуство еднаш во животот за многу падобранци“, рече потполковникот Ентони Њуман, командант на баталјонот за поддршка на 173-та бригада. „Интеракцијата со германските падобранци беше многу пријатна. Тие ни помогнаа да ни ги научат нивните методи на воздушни операции“.

Планот за воздушната операција беше да излезат 75 германски и 75 американски падобранци. Поради лошото време што се приближуваше, германските падобранци избраа да им дозволат на Sky Soldiers да имаат приоритет да излезат први за да можат да ги искусат уникатните задачи кои се вклучени при слетување во вода. На крајот, 68 војници на Скај и 10 германски падобранци успешно излегоа од леталата и сите беа безбедно извлечени од езерото.

Во воздушната операција беа вклучени германските скокалници кои им даваа команди за скок на војниците на Скај додека беа во авионот, што резултираше со заработка на нивниот значка на германски падобранци, многу баран сет на крила во воздушната заедница. По скокот се одржа церемонија каде германските скокалници ги закачија крилјата на својата земја на 68-те небесни војници. За многумина од нив ова беше нивниот прв сет на странски крила.

Оваа единствена воздушна операција бара дополнителна обука за подготовка за слетување во вода, позната како „тренинг на влажна свила“, составена од три настани. За да ја поминат обуката, падобранците мора да пливаат 25 метри, 10 под вода, по што следи 10-минутно газење. Обуката вклучуваше и пливање под падобран во базен. Оваа обука не се спроведува во воздухопловно училиште, но потребна е за падобранците пред да скокнат во вода.

173-та воздушно-десантна бригада е сила за одговор при непредвидени случаи на Армијата на САД во Европа, обезбедувајќи брзо распоредливи сили во областите на одговорност на САД во Европа, Африка и Централна команда. Распоредена низ Италија и Германија, бригадата рутински тренира заедно со сојузниците и партнерите на НАТО за градење партнерства и зајакнување на алијансата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.