20 занимливости за светот кои со сигурност ќе ве насмеат !!!

Дали знаете колку држави во Европа имаат само една граница, зошто во Того мора да се жените ако и доделите комплимент на дама и зошто во канадскиот Глендон луѓето се воодушевуваат на џиновска кнедла!

Прочитајте 20 занимливости, а можеби ќе ви затреба во некој квиз, никогаш не се знае!

 

 1. Тонга е единствена монархија на Пацификот
 2. Зборот Аллаху Акбар на Иранското знаме се повторува 22 пати
 3. Седумте најголеми држави во светот – Русија, Канада, Кина, САД, Австралија, Бразил и Аргентина, заземаат половина од светската територија
 4. Само шест држави во Европа се граничат само со една држава – Португалија, Ирска, Сан Марино, Данска, Ватикан и Монако.
 5. На централниот плоштад во канадскиот град Глендон стои неговиот симбол – кнедла висока 9 метри и тешка 2700 килограми.
 6.  Лондонската верзија на Вол Стрит се вика Ломбард Стрит.
 7.  Во државата Того, ако маж и додели комплимент на жена, мора и да ја ожени.
 8. Петте квартови на градот Њујорк се: Бронкс, Бруклин, Квинс, Статен Ајленд и Менхетен.
 9.  Најголемата пустина во Европа е сместена меѓу реките Волга и Урал.
 10.  Јапонија има над 3900 острови.
 11. Делтата на реката Ганг е најголема делта од сите реки на светот.
 12. Во САД постојат три града Перу и девет града Париз.
 13. Помалку од еден отсто од Карипските острови се населени.
 14. Од 25 највисоки врвови на светот, 19 се наоѓаат на Хималаите.
 15. Најстуден главен град на светот е Улан Батор во Монголија.
 16. Дури 336 реки се влеваат во Бајкалското Езеро.
 17. Последната ерупција на вулканот Фиџи во Јапонија била во дамнешната 1707 година.
 18. Најголеми пристаништа на светот се: Ротердам, Сингапур, Кобе, Њујорк и Њу Орлеанс.
 19. Куба е единствен остров во Карибите кој има железница.
 20. Првиот главен град на Русија бил Ладога.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.