3 трика за вашата кајгана секогаш да биде совршена: Познат кувар ги открива своите тајни

Изматените јајца се омилен појадок на многу семејства. Тој е калоричен, ве држи сити долго време, а пред се е вкусен и брзо се подготвува. Но, многу домаќинки ги прават истите грешки при подготовката на ова јадење.
Познатиот австралиски готвач Ден Черчил откри како пржените јајца што ги прави секогаш излегуваат совршено. Ова се неговите тајни.
1. Прилагодете ја температурата
Избегнувајте да ги чувате изматените јајца на највисока температура. Ако тавата е премногу жешка, ризикувате изматените јајца да се преварат однадвор и да останат течни одвнатре, па ќе се истурат на чинијата.


2. Не ги мешајте многу изматените јајца
Кога истурате изматени јајца во тавата, не мешајте ги изматените јајца со шпатула одвреме-навреме. Коректно е да ја туркате шпатулата кон себе и да ја навалите тавата така што непечениот дел од изматените јајца да „падне“ врз веќе лесно испеченото.
3. Користете го капакот
Повеќето домаќинки подготвуваат изматени јајца така што ги оставаат во тавата додека целосно не се сварат. Еден познат готвач советува да ја исклучите ринглата пред целосно да ги направите изматените јајца и да го ставите капакот на тавата. Изматените јајца ќе се крчкаат под капакот во доволно загреана тава, па нема да биде гумена.
Совет плус:
За изматените јајца да станат свилени, во изматените јајца додадете една лажица мајонез и по желба посолете. Мајонезот ќе им даде посебна текстура.

Пронајдете не на следниве мрежи: