5 лесно воочливи знаци дека сте гениј

Доколку сè уште не сте добиле црно на бело потврда за својата генијалност (што би значело дека имате коефициент на интелигенција над 140), можете сами да си ги проверите своите интелектуални способности, и тоа без многу анализирање. Ова се 5 знаци кои вие, а и оние околу вас лесно ќе ги забележат.

5 лесно воочливи знаци дека сте гениј

Силна сексуална желба
Според психолозите, либидото и интелигенцијата се цврсто поврзани. Многу истражувања имаат потврдено дека студентите на некои од најугледните факултети како Оксфорд и Кембриџ имаат за 3-4 пати посилни сексуални нагони од оние кои студираат на помалку тешки универзитети.

Уживање во опијати
Истражувањата покажуваат дека луѓето со IQ повисок од 125 често уживаат во алкохолот и во разни психоактивни супстанци како кокаин, марихуана, екстази итн.

Не сте утрински човек
Уште едно научно докажано тврдење – луѓето кои живеат ноќно време, но не заради природата на нивната работа, туку заради лична желба и потреба, се поинтелигентни од ранобудниците. Ако сакате да станувате рано и сте многу продуктивни во овој дел од денот, значи дека имате помал коефициент на интелигенција од оние кои најдобро функционираат ноќе.

Имате светли очи
Постојат научни докази дека луѓето со посветли очи во просек се поинтелигентни од темнооките. Поточно, синооките луѓе се често натпросечно надарени за стратегии и добро планирање.

Само за жени: колкави гради, толкаво IQ
Уште еден изненадувачки податок заснован на научни истражувања – жените со поголеми гради се натпросечно интелигентни. Научниците кои се занимавале со оваа тематика откриле совршена пропорција меѓу големината на градите и степенот на интелигенција.

Доколку пак сте маж во потрага по интелигентна девојка, гледајте ја во градите. Не би требало да ви биде тешко.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.