5 СИМПТОМИ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СРЦЕВО ЗАБОЛУВАЊЕ, НА КОИ НИКОГАШ НЕ БИ ПОМИСЛИЛЕ: Кардиолозите открија ЗАКАНУВАЧКИ ЗНАЦИ – изгледаат безопасни

Срцевите заболувања се водечка причина за смрт во светот, подеднакво ги погодуваат мажите и жените. Меѓу најголемите проблеми што доведуваат до толку висока смртност од кардиоваскуларни болести, е тоа што првите симптоми често се игнорираат и се толкуваат како манифестација на некои помали проблеми, а не како потенцијално фатална состојба.

5 СИМПТОМИ ПРЕДУПРЕДУВААТ НА СРЦЕВО ЗАБОЛУВАЊЕ, НА КОИ НИКОГАШ НЕ БИ ПОМИСЛИЛЕ: Кардиолозите открија ЗАКАНУВАЧКИ ЗНАЦИ – изгледаат безопасни

„Сите знаеме некој кој ненадејно починал или имал срцев удар додека е во одлично здравје и без познати фактори на ризик за срцеви заболувања, како што се висок крвен притисок, дебелина или пушење цигари. Но, постојат и скриени причини за рана срцева болест што лекарите често пропушта, пропушта“, истакна кардиологот Мери Мекгован.

Значи, на што треба да внимавате? Постојат 5 навидум безопасни симптоми кои укажуваат дека вашето срце е во лоша состојба.

Потење
Дали некогаш сте се испотиле, навидум без причина? Секако, доколку поминувате низ менопауза, тоа може да се топли бранови, но може да биде и симптом на нешто посериозно. Д-р Ашул Говил вели дека „ненадејното потење без напор“ е причина за загриженост.

Болка во вилицата и вратот
Следниот пат кога ќе бидете во теретана, обрнете внимание на чувството во вратот и вилицата.

„Додека повеќето луѓе со срцеви заболувања велат дека имаат стегање во градите при напор, понекогаш единствениот симптом е болка во вилицата или вратот“, вели Мекгован. „Не ја игнорирајте болката во вилицата или вратот кога вежбате или се напрегате.

Гадење
Мекгован, исто така, забележува гадење како чест симптом на срцеви заболувања.

„Други симптоми на срцеви заболувања или срцев удар може да вклучуваат гадење и потење“, вели таа. Жените особено треба да обрнат внимание на атипичните симптоми.

„Утврдено е дека жените имаат атипични манифестации на срцеви заболувања почесто од мажите“, објаснува Мекгован.

Несоница
Срцевите заболувања можат да бидат причина за несоница, вели кардиологот д-р Ернст фон Шварц.

„Повеќето луѓе со срцеви заболувања страдаат од несоница, но наместо да ја истражат причината, тие често се „лекуваат“ со апчиња за спиење“, објаснува тој и додава дека срцевата слабост е една од најчестите причини за оваа појава.

Замор
Фон Шварц, како и многу други лекари, го идентификува заморот како симптом број еден на срцевата болест што повеќето луѓе го игнорираат.

„Заморот често е резултат на слабост во контрактилната моќ на срцевиот мускул (како при срцева слабост) или недостаток на кислород (како кај коронарната артериска болест)“, објасни д-р Фон Шварц. Луѓето со срцеви заболувања доживуваат речиси безопасни симптоми, „само што имаат малку енергија и се уморни“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.