50 ученици завршија на сајтовите за возрасни! Мајка на едно дете открива шокантни детали: „Поврати кога ги виде фотографиите“

Австралиските власти истражуваат случај во кој тинејџер наводно користел вештачка интелигенција за да создаде длабоко лажни порнографски слики на околу 50 ученички.Полицијата на Викторија потврди дека уапсила и ослободила тинејџер „во врска со експлицитни слики што кружат на интернет“ и дека продолжува со истрагата.Сликите, наводно, биле создадени со помош на фотографии објавени на социјалните мрежи од 50 ученички во Grammar School Bacchus Marsh, на периферијата на Мелбурн.Директорот на училиштето Ендрју Ни рече дека жртвите се девојчиња од 9 до 12 години, но возрасната граница можеби се уште била помеѓу 14 и 18 години.Возраста и идентитетот на момчето не се познати, но Нил рече дека „логиката сугерира дека сторителот е некој од училиштето“.Мајката на 16-годишен ученик во училиштето, чија слика не била користена, вели дека нејзината ќерка повраќала кога ги видела „искривените“ слики на интернет.„Отидов да ја земам ќерка ми откако спиеше кај другарка и’ и беше многу вознемирена, повраќаше и сето тоа беше неверојатно вознемирувачко“, рекла мајката, наведувајќи го само името Емили.Училиштето во соопштението рече дека им понудило помош на учениците и дека и помага на полицијата во истрагата.

Пронајдете не на следниве мрежи: