7 знаци дека вашето тело не толерира шеќер

Луѓето честопати не успеваат да ги препознаат симптомите на нетолеранција на јаглехидрати и може погрешно да ги дијагностицираат како знаци на други здравствени проблеми. Оваа состојба се појавува кога вашето тело не може ефикасно да ја вари храната што содржи скроб или е богата со шеќер, како на пример, преработената храна, некои овошја и млекото. Ова е релативно честа појава, особено кај децата и може да предизвика многу непријатности.
1. Имате стомачни грчеви


Како и во многу други случаи кога вашето тело има проблеми со варењето на храната, еден од првите знаци дека имате нетолеранција на шеќер се грчевите во стомакот. И покрај тоа што овошјето и зеленчукот се здрави и треба да ги јадете за балансирана исхрана, некои од нив може да содржат многу јаглехидрати и скроб, поради што се нарушува варењето на храната. Меѓу нив се пченката, слаткиот компир, киноата, бананите, овесот, јаболкото и мангото.
Ако имате само грчеви не значи дека не можете да ги варите јаглехидратите, особено шеќерите. Овој проблем обично е проследен со повеќе симптоми.
2. Почнувате да чувствувате гадење


Покрај грчевите, гадењето и вртоглавицата може да бидат уште еден индикатор. Друга храна што често содржи скриени шеќери се преработените слатки задоволства, солените грицки како чипс, преливи за салата, сосови за тестенини итн. За да јадете здрава храна, секогаш проверувајте ги состојките наведени на пакувањето за да избегнете несакани нарушувања на варењето на храната.
3. Стомакот ви е подуен


Грчевите и гадењето честопати се проследени со уште еден индикатор за нетолеранција познат како подуеност. И покрај тоа што е многу вообичаено да се чувствувате подуено во стомакот по јадењето на некои видови храна или големи оброци, треба да внимавате на шеќерите. Засладувачите се производи кои можат да кријат шеќери. Меѓу нив се сирупот од пченка, кафеавиот шеќер, па дури и медот.
4. Имате гасови


Јадењето премногу брзо и голтањето многу воздух за време на оброците може да предизвика гасови. Исто така, ако чувствувате потреба да ждригнете, тоа може да биде знак на нарушувачки навики во исхраната. Меѓутоа, ако подуеноста доаѓа во комбинација со претходно наведените симптоми, ова може да биде знак дека треба да обрнете поголемо внимание на храната што ја јадете.
Производите што содржат лактоза (шеќерите во млекото) може да го нарушат варењето на храната и ќе му создадат проблеми на вашето тело, така што ќе предизвикаат гасови.
5. Сакате сè повеќе слатка храна


Уште еден индикатор што може да биде збунувачки е желбата за благо. Луѓето кои имаат нетолеранција на јаглехидрати може да ги посакуваат повеќе отколку обичните луѓе. Сепак, може да има и други причини за вашата желба за благо. Меѓу нив се промените во хормоните или недостатокот на одредени хранливи материи во вашето тело.
6. Се чувствувате поспани по јадењето


Ако сакате да дремнете откако ќе јадете оброк полн со јаглехидрати, ова може да биде уште еден предупредувачки знак дека вашето тело не се справува добро со јаглехидратите. Згора на тоа, ова може да се комбинира со други симптоми, како што се слабост, замор, промени во расположението, па дури и главоболки.
7. Се чувствувате многу вознемирено


Општо земено, консумирањето производи богати со шеќер може да се поврзе со стресот. Сепак, може да почнете да се чувствувате вознемирени дури и ако јадете само малку такви производи бидејќи вашето тело има проблеми со варењето на храната.
Како да се тестирате дали имате нетолеранција на сахароза?
Овој едноставен тест можете да го направите дома. Прво, треба да растворите 4 лажици бел шеќер во 100 мл вода и да ја испиете на празен стомак. Ако по 4 часа се појават симптоми како подуеност, гасови и дијареја, ова може да биде знак на нетолеранција на шеќер. Сепак, бидејќи знаците може да бидат силни и непријатни, секогаш се препорачува да се консултирате со вашиот лекар прво пред да испитувате нешто сами.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.