7 Мистериозни богатства по кои светот сè уште трага

Од украдените богатства на Ацтеките до исчезнатите европски уметнички дела украдени од нацистите или златото закопано во земјата, овие богатства продолжуваат да ја скокоткаат имагинацијата на многу луѓе.

7 Мистериозни богатства по кои светот сè уште трага

Изгубеното богатство на „Тажни ноќи“

Кон крајот на јуни 1520 година, Ацтеките конечно се спротивставија на Хернан Кортес и шпанските напаѓачи и ги протераа од нивниот главен град Тенохтитлан.

Тогаш Кортес им наредил на своите војници да соберат што повеќе богатство и злато, да го внесат во нивните униформи и да пловат со нив до бродовите што ги чекаат. Но, бидејќи Тенохтитлан бил среде езерото, а златото било тешко, многу војници се удавиле заедно со скапоценостите.

Настаните од тој „La Nocha Trieste“ (Тажни ноќи) останаа запишани во историјата, но богатството никогаш не беше пронајдено, па дури и денес наводно почива под Мексико Сити, кој се наоѓа на врвот на пресушеното езеро, пишува Mashable.

Богатството на Лима

Во 1820 година, британскиот капетан Вилијам Томпсон имал една главна цел – да украде богатство од ризницата на чилеанскиот град и да го однесе во Мексико.

Сепак, капетанот никогаш не дошол во Мексико, и постојат записи за тоа како нежно се криел на островот Кокос, ненаселен остров во близина на пацифичкиот брег на Костарика. Ловците на богатство со векови неуспешно се обидуваат да го најдат изгубеното злато, а еден од нив бил американскиот претседател Френклин Д. Рузвелт.

Колекцијата на богатство, наводно, вклучува збирки златници, златни статуи, скапоцени камења, круни, сребрени и златни плочи во вредност од околу 269 милиони долари денес.

Заробеништво на полковникот Џон Синглтон Москва

На 9 март 1863 година, конфедералниот полковник Џон С. Мозби тргна во опасен подвиг со своите партизански војници – тие ги нападнаа војниците на Унијата, приведоа 42 од нив и ги ограбија коморите на генералот Едвин Стаутон.

Но, додека бегаа од местото на злосторството, најдоа голем контингент војници на Унијата недалеку од Вирџинија. Мозби го дал богатството на неговиот помошник и човек од доверба со цел да го закопаат, за војниците да не го киднапираат среде битка. До денес не е пронајдено.

Товарот на Дамата на Атох

Иако дел од ова богатство е веќе пронајдено, тоа е само дополнителен аргумент за многу ловци на богатство дека постои. Изгубено е на 6 септември 1622 година од шпанскиот брод „La Nuestra Señora de Atocha“, откако бродот се нашол среде ураган недалеку од Флорида.

Бродот бил натоварен со богатство при враќањето во Шпанија, но потонал во близина на плитки корални гребени на околу 56 километри оддалеченост од Флорида, на длабочина од 16 метри.

Дел од богатството било пронајдено во 1985 година од американскиот ловец на богатство Мел Фишер, а наводно се уште недостасувале вредни предмети во вредност од околу 500 милиони долари, вклучувајќи седум тони сребро, 128.000 златници, 27 килограми смарагд и 35 кутии црковно злато. Иако нуркачите се уште често наоѓаат златници во таа област, никој не ја нашол целата ризница.

Богатство на дното на езерото Гватавита

Златото пронајдено под вода обично е резултат на несреќа, но тоа не е случај ниту со ова богатство. Станува збор за племе во Колумбија, чиј свештеник, како дел од верскиот обред, се покривал со златна прашина, а потоа го фрлал во езерото Гватавита. Ова наводно се уште нуди жртва на богот на водата. Иако имаше неколку обиди да се исуши езерото и да се добие злато на дното на езерото, колумбиската влада го забрани со закон.

Европско богатство

Додека нацистите ја тероризираа Европа во текот на 1930 -тите и 1940 -тите години, огромни богатства и имоти на богатите, главно Евреи, паднаа во нивните раце. На крајот на Втората светска војна, стана очигледно дека ќе загубат, па почнаа да го кријат и уништуваат украденото. Тие наводно фрлиле поголема количина уметнички дела и злато во езерото Тауплиц во соседна Австрија.

Изгубени стоки на Конфедерацијата

Конфедерацијата ја загуби својата моќ и пропадна од средината на 1865 година, така што Југот се подготвувал да се предаде. Владата на Конфедерацијата тогаш наводно одлучила да го скрие своето богатство во залихите на златни плочи. Постои приказна дека се уште е закопана некаде во близина на Вашингтон, чекајќи среќен пронаоѓач.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.