7 причини зошто треба да преземете жешка акција со вашиот партнер уште вечерва

Loading...

Истражувачи од Универзитетот во Вашингтон следеле повеќе од 15.000 учесници во студијата и откриле дека колку повеќе некој има секс, толку е помал ризикот од смрт од рак, срцеви заболувања и други болести. Експертот за секс и врски Кејт Тејлор за британскиот таблоид наведува седум причини зошто сексот е добар за здравјето.

1. Позитивно влијае на имунитетот … Силниот имунолошки систем сега е поважен од кога и да е, а забавен начин за подобрување е сексуалната активност. Истражување од 2004 година покажа дека луѓето кои имале сексуален однос најмалку три пати неделно, имаат 30 проценти поголемо ниво на имуноглобулини, антитела за борба против болеста.

2. … и расположението Ендорфин, окситоцин и допамин ги осветлуваат центрите за задоволство во вашиот мозок и создаваат чувство на возбуда. Ефектот од поплавата на овие „хормони на среќата“ може да трае – докажано е дека редовниот секс „штити“ од депресија, подобрувајќи ја нашата среќа. 

3. Помага при несоница Сексот пред спиење може да го подобри квалитетот на спиењето и да ја избрка несоницата. Кај мажите, тоа е предизвикано од оргазмичко ослободување на пролактин, што ги прави веднаш да се чувствуваат опуштено и уморно. Кај жените, зголемувањето на сексуалниот чин псола естроген може да ја подобри РЕМ фазата на спиење.

4. Ги одржува здрави интимни делови од телото Редовното дејство во спалната соба го одржува мускулниот тонус и протокот на крв во машкиот полов орган, а кај жените помага да се стимулира природно подмачкување. Ова спречува сексот да биде болен, особено за жените кои минуваат низ менопауза.

 5. Ја намалува болката Никогаш не одбивајте секс поради главоболка. Се покажа дека оргазмите можат да излечат главоболки, како и грчеви во менструацијата, болки во грбот, па дури и болка предизвикана од артритис. Олеснувањето на болката е последица на ослободување на ендорфин, природен аспирин во телото.

6. Ги намалува шансите за рак на простата Ракот на простата е една од најголемите закани по здравјето на мажите постари од 60 години. Природен начин да се спречи оваа болест може да биде сексот. Имено, една студија објавена во  “Journal of American Medical Association” покажа дека мажите кои ејакулираат најмалку 21 пати месечно имаат помали шанси да заболат од рак на простата.

 7. Го намалува крвниот притисок Редовниот сексуален однос може да биде подеднакво ефикасен во намалувањето на крвниот притисок како и земањето лекови, според претходната студија на Американскиот универзитет во Џорџија. Жешката акција во кревет може да го намали крвниот притисок за дури 13 проценти следниот ден, но мастурбацијата нема ист ефект врз покачените вредности на крвниот притисок како односот со партнерот.

loading...