9 ЗНАЦИ ДЕКА НЕКОЈ ТАЈНО ВИ ЉУБОМОРИ: Препознајте ги завидливите луѓе – можат лошо да влијаат на развојот и среќата!

Заштитете се од завидливите и токсични луѓе кои се кријат зад маска – овие 9 знаци покажуваат дека некој ви љубомори!

Љубомората и зависта се токсични емоции кои негативно влијаат и на личноста која ги манифестира и на луѓето кон кои е насочена љубомората. Ова негативно чувство ги раскинува пријателствата, ја загрозува љубовта и ја јаде душата одвнатре.

9 ЗНАЦИ ДЕКА НЕКОЈ ТАЈНО ВИ ЉУБОМОРИ: Препознајте ги завидливите луѓе – можат лошо да влијаат на развојот и среќата!

Доколку забележите дека некој од вашата околина е љубоморен, обидете се да му помогнете и дајте му до знаење дека сте таму и дека нема причина за негативност.

Љубоморните луѓе обично страдаат од комплекс на инфериорност и имаат тенденција да ги посакуваат работите што ги имаат другите. Но, самата љубомора не е неприродна. Сите понекогаш сме чувствувале љубомора, но повеќето од нас можат да ја сокријат, да ја излечат, да ја пуштат и да продолжат со животот. Сепак, ова не може да се каже за секого. Не е лесно да се справите со љубоморна личност, а доколку тоа ви го загрозува здравјето, расположението, енергијата и не можете да му помогнете, тогаш најдобро е да се дистанцирате. Заслужувате врски кои ви носат среќа и љубов, а не негативност.

Еве 9 знаци дека некој е тајно љубоморен на вас:

1.Имитација – Оскар Вајлд рекол дека имитирањето е најискрената форма на ласкање, но почесто е само досадно кога другите ви ги крадат идеите. Обидете се да им помогнете на овие луѓе, научете ги дека треба да бидат свои за да успеат.

2.Лажни комплименти – љубоморната личност ќе направи да се чувствувате како да ве фалат, но во моментот кога ќе ви го свртат грбот, ќе почнат да прават подмолни забелешки за вас.

3. Омаловажување на вашиот успех – Постојано ќе се трудат да ги омаловажат вашите достигнувања.

4. Ќе се радуваат поради вашите грешки – Дури и најмалите неуспеси од ваша страна ќе направат да се чувствуваат задоволно и среќно. Не дозволувајте нивните груби зборови да влијаат на вас.

5. Се однесуваат како да сте им ривал – Љубоморната личност ќе се обиде да започне ривалство со вас затоа што сака да биде подобра од вас и ќе направи се за да покаже дека е супериорна.

6. Озборување – Љубоморните луѓе ќе ја искористат секоја прилика за да зборуваат за вас зад грб. Не дозволувајте нивната токсична природа да влијае на вас.

7. Пронаоѓа вина во сè што правите – Љубоморната личност ќе ве гледа како инфериорна личност која штотуку имала среќа. Тие ќе се погрижат да го знаете ова критикувајќи го секој ваш потег.

8. Го кријат вистинското лице

Љубоморниот човек никогаш нема да биде искрен за своите чувства кон вас. Тие маскираат сè со лажна насмевка и се однесуваат како навистина да ја делат вашата среќа и да го сакаат најдоброто за вас. Тие дури ќе одат дотаму што ќе ве фалат прекумерно, иако нема да значат ниту збор од тоа што ќе го кажат.

9. Ве саботираат со нивните совети

Последната фаза на љубомора е тоа што почнуваат да ви даваат совети кои ќе го блокираат вашиот развој. Бидете многу внимателни и пред се слушајте се себеси, вашиот разум и вашиот внатрешен глас.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.