9 цитати на модните експерти – за стилот

Loading...

Дизајнерите, моделите, модните икони, уредниците создаваат, носат и ја сакаат модата. Но, која е разликата помеѓу модата и стилот, како да го пронајдете и дефинирате сопствениот стил? Ви носиме познати цитати од оние кои добро знаеја за што зборуваат.
„Мора да имате стил. Стилот ви помага да се спуштите по скалите. Да станете наутро. Тоа е начин на живот. Без него вие сте никој и ништо. Не зборувам за поседување многу облека “- Дијана Вриленд
„Трендовите избледуваат, стилот е вечен“ – Ив Сен Лоран
„Стилот е нешто што секој од нас веќе го поседува, само треба да го најдеме“ – Дајан фон Фурстенберг


„Модата е она што ви го нудат дизајнерите четири пати годишно. Стилот е она што го избираш “- Лорен Хатон
„Стилот е начинот на кој кажуваш која си, без зборови“ – Рејчел Зои
„Не користете го зборот„ ефтино “. Денес, секој може да изгледа шик во прифатлива облека – а богатите ја купуваат. Има добар дизајн на сите нивоа. Можеш да бидеш најоткачениот во светот во маица и фармерки- зависи од тебе “- Карл Лагерфелд
„Стилот е единственото нешто што не можете да го купите. Тоа не е торба, бренд или цена. Тоа е одраз на душата кон надвор “ – Алберт Елбаз


„Модата е носење она што е модерно. Стилот е избирање кој си “- Оскар де ла Рента
„Може да купите мода, но стилот е нешто што мора да го имате. Клучот за стилот е да научите кој сте, за што се потребни години. Нема упатства за тоа. Стилот е самоизразување и пред се став “- Ирис Апфел

loading...
Loading...