99% ОД ЕМОЦИОНАЛНИТЕ ПРЕЉУБИ ПОЧНУВААТ ВАКА: Психолог открива што прво ќе забележите кај партнерот!

Психолог открива дека 99% од емотивните прељуби започнуваат вака – кога партнерот ќе воспостави ваков контакт со трето лице, се зголемува ризикот од неверство!

99% ОД ЕМОЦИОНАЛНИТЕ ПРЕЉУБИ ПОЧНУВААТ ВАКА: Психолог открива што прво ќе забележите кај партнерот!

Емоционалната прељуба, иако без физички контакт и интимност, сепак може да ја оштети врската и да ја повреди другата страна. Психолозите истакнуваат дека емотивната афера е потешко да се одреди, бидејќи во физичкиот контакт не се преминува границата, туку партнерот бара емоционални потреби од некој друг.

Емоционалното изневерување не мора да вклучува бакнување, гушкање, водење љубов, туку кога личноста е во брак или сериозна врска, а на некој друг му дава повеќе време, енергија и чувства од партнерот.

Овој тип на прељуба, познат како „неверство на срцето“, генерално започнува невино, без никаква намера има дружење, разговор, блискост, а кога ќе се појават емоции и искри се зголемува ризикот од класична прељуба.

Во видеото објавено на TikTok, д-р Кети Никерсон, лиценциран клинички психолог и експерт за односи, тврди дека 99 отсто од емотивните афери „почнуваат на ист начин“ – кога партнерот почнува да ги споделува тешкотиите и деталите од нивната врска со некој друг. Тоа може да биде колега, сосед, пријател, познаник.

„Разговорите често започнуваат доволно невино, само велите дека работите во врската се тешки во моментов“, вели психологот во видеото. „Но, тогаш, добивате се повеќе и повеќе поддршка, чувствувате дека сакате да и испраќате пораки на таа личност цело време, чувствата почнуваат да растат.

Повеќе од милион луѓе го погледнале видеото на психологот, а во коментарите многумина истакнале дека имале слични искуства во нивната врска и дека вака почнале проблемите во нивната врска.

Зошто луѓето зборуваат за незадоволство во врската со другите наместо да разговараат со својот партнер?
Барањето доверлив човек надвор од вашата врска е секако пат до емотивна афера, но желбата да се поврзете со некој друг е речиси секогаш знак дека нешто недостасува во вашата сегашна врска, велат експертите.

Кога зборува со трето лице за својата врска, партнерот очекува одобрување, поддршка и разбирање и го добива, додека во врската има раздор. Тогаш може да се појават чувства. Прашање е дали партнерот раскажал друга страна на приказната, бидејќи веројатно е дека на третото лице му го презентирал само својот проблем и се претставувал како некој што се жртвувал во целата врска.

Терапевтите препорачуваат секој проблем и незадоволство во врската отворено и искрено да се комуницира со партнерот. Ова е единствениот начин на кој можете да ја подобрите вашата врска и да ја развиете.

Експертите советуваат дека ако не можете да разговарате со партнерот за некои чувства, размислете да се обратите кај терапевт или психолог за помош.

Од друга страна, ако незадоволството е често, а вашиот партнер не сака да работи на врската и покрај разговорите и вашите обиди, можеби е време да размислите дали вреди да останете во таква врска.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.