Search Results for "ердоган"

Сцена

Бреговиќ настапи во Истанбул, Ердоган му врачи плакета (ФОТО)

Познатиот музичар Горан Бреговиќ настапи на програмата „Средба на Ромите 2023 – Заедно ја пишуваме историјата на Ромите“ во Истанбул. На програмата што се одржа во Конгресниот центар Халиќ присуствуваше […]

Вести

Ердоган разговараше со Зеленски, повторно му понуди да посредува меѓу Москва и Киев

 Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во денешниот телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, повторно се понудил како посредник во преговорите меѓу Москва и Киев, соопшти кабинетот на турскиот […]

Вести

Ердоган: Не го сменивме односот кон Русија, со Путин сме исто како порано

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција ги одржувала и продолжува да ги одржува односите со рускиот лидер Владимир Путин, додека „сите од Западот ја напаѓаат“, пренесе агенцијата […]

Вести

Ердоган: Шведска и Финска одбија да екстрадираат околу 130 терористи во Турција

Официјален Стокхолм одби да го екстрадира новинарот Булент Кенес кој беше осуден на затворска казна во Турција Шведска и Финска одбија да екстрадираат околу 130 терористи во Турција, изјави во […]

Вести

ЕРДОГАН СИМБОЛИЧНО „ОБЕСЕН“ ВО СТОКХОЛМ! Чавушоглу: Осудата на Швеѓаните не е доволна

Не е доволна шведската осуда на инцидентот во кој беше обесена маскотата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во Стокхолм, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу . […]

Uncategorized

Ердоган откри кој профитира од војната во Украина

Турција е единствената земја која истовремено разговара со Русија и Украина за да се најде мирно решение, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. – ,,Што направија за да ја смират […]

Uncategorized

Ердоган до Путин: Едностран прекин на огнот во Украина за праведно решение

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонскиот разговор во четвртокот со неговиот руски колега Владимир Путин повика на конкретни чекори за чистење на северна Сирија од терористичката група ПКК/ПЈД/ЈПГ. „Сега […]

Вести

Ердоган до Зеленски: Подготвени сме да посредуваме

Турција е подготвена да ја преземе улогата на модератор и посредник за да обезбеди стабилен мир меѓу Русија и Украина, рече турскиот лидер. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски […]