Search Results for "украина војна"

Вести

УКРАИНА ДОБИ ОРУЖЈЕ СО КОЕ МОЖЕ ДА ЈА ЗАВРШИ ВОЈНАТА. МОЖАТ ДА ГО НАПАДНАТ И КРИМ (ВИДЕО)

Соединетите Држави ќе испратат повеќе од 2 милијарди долари нова воена помош за Украина, која за прв пат се очекува да вклучи ракети со поголем дострел, како и друга муниција и […]

Македонија

Жестокиот напад на Русија на истокот на Украина е одмазда за претходните загуби во војната

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната офанзива на Русија на истокот како „одмазда“ за претходните загуби во војната. „Не мислам дека ќе може да […]

Вести

Кремљ: Бајден го има клучот за завршување на војната во Украина

Џо Бајден го има клучот за завршување на конфликтот во Украина, со насочување кон Киев, но Вашингтон досега не сакаше да го искористи, порачаа денеска од Кремљ. „Клучот на режимот […]

Вести

ТУРСКИ ГЕНЕРАЛ: Германија се вклучува во војната во Украина – тенковите се сигнал

ОДЛУКАТА за испраќање тенкови „Леопард“ во Киев значи дека Германија ефикасно се приклучува на војната во Украина, изјави шефот на Центарот за стратешки студии за безбедност и одбрана на Универзитетот […]

Вести

Медведев: Поразот во Украина може да доведе до нуклеарна војна

За време на Светскиот економски форум во Давос, поранешниот руски претседател и премиер Дмитриј Медведев упати нова закана за светот. „Заостанатите политички дејци во Давос постојано повторуваа: За да се […]