Автор: Коментатор

Вести Македонија

Од петок попладне нестабилно време со дожд и снег

Од петок попладне се очекува дестабилизација на времето. Во текот на викендот како и на почетокот на следната седмица максималните дневни температури на некои места ќе се искачат и над […]

Македонија

Албанци ќе се вработат и во градови каде нема жители Албанци

Албанскиот јазик ќе се воведе во сите општини и институции во Република Македонија и за таа цел мора да се вработат Албанци. Доколку оваа одредба не се почитува најавени се […]

Македонија

Избега Никола Војминовски, еден од напаѓачите на Села

Никола Војминовски, осуден на 13 ипол години затвор за нападот на пратеникот Зијадин Села по рутинската контрола на полицијата не бил пронајден дома. Тој беше осуден првостепено, но до правосилност на пресудата […]

Македонија

УПОЗ бара 7-часовен работен ден и уште два неработни дена во годината

Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани на (УПОЗ) ќе поднесе до Владата на Република Македонија иницијатива за воведување на седумчасовен работен ден и прогласување на […]

Вести Свет

Не сме против тоа што Македонија си го смени името, нам ни е сомнителен процесот

Сергеј Лавров, министер за надворешни работи на Руската федерација, изјави дека Москва не е против новото име на Македонија, туку има сомнеж околу легитимноста на целиот процес, пренесе агенцијата „Спутник“. […]

Свет

Постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО, тврди Путин

Во интервјуто за српските весници „Политика“ и „Вечерње новости“ во пресрет на утрешната посета на Белград рускиот претседател,  Владимир Путин изјави дека политиката на САД сериозно го дестабилизира Балканот, а […]

Вести Свет

Коцијанчич без коментар за Законот за јазици

Портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич на прашањето на ТВ “Пресинг“ дали за ЕУ е прифатливо што Договорот со Грција и Законот за јазиците се објавени во “Службен весник“ без […]

Вести Регион

Македонец починал на паркинг близу Банско и Разлог

Како што пренесува порталот “Струма“ Панче Костов, 54-годишен македонски турист вчера починал на паркингот на ски-патеката Кулиното, во близина на бугарските туристички места Банско и Разлог. Според информациите на бугарските медиуми на […]

Вести Регион

Парламентот на Грција на полноќ ќе гласа доверба на Владата

По вчерашната расправа во грчкиот Парламент која траеше 12 часа и, според очекувањата, заврши на полноќ утрово продолжи во 10 часот по локално време. Се очекува, според досегашната пракса, околу […]