Автор: Lana

Сцена

Карлеуша облече жежок зелена костим за капење, а потоа зеде брутална поза

Ниту еден ден не поминува без Јелена Карлеуша да исфрли некоја провокативна фотографија. Овој пат, таа се одлучи за серија фотографии во зелено бикини. Во еден момент во ова издание, таа го […]

Свет

Хаос во Минск веќе трет ден по ред: Полицијата со шок-бомби и гумени куршуми против демонстрантите

Протестите во Минск и другите делови на Белорусија се одржуваат веќе трет ден по ред, а демонстрантите излегоа на улиците и изразија незадоволство затоа што претседателот Александар Лукашенко беше избран […]

Здравје

“Ја испробав диетата што ја користела Адел да изгуби тежина. Сега и никогаш повеќе!”

Рејчел Мартин, новинарка за списанието „Body and Soul“, се обиде да ја држи таканаречената диета „Sirtfood“, со која пејачката Адел неодамна изгуби тежина и ја промени својата линија. Резултатите беа видливи, […]

Свет

Бајден одлучи со кого ќе се бори против Трамп

Џо Бајден, демократскиот кандидат на претстојните избори за претседател на Соединетите држави на Америка, избра кој е неговиот кандидат за потпретседател на државата ако триумфира на изборите, односно со кого […]

Свет

Мрачни податоци на СЗО: За 24 часа, повеќе од 216.000 луѓе биле заразени со коронавирусот

Во претходните 24 часа во светот се регистрирани повеќе од 216.000 случаи на коронавирус, а вкупниот број заразени надмина 19,93 милиони, објави денеска Светската здравствена организација.  Досега се регистрирани 732.499 […]

Свет

„Не е поентата да се биде прв“: Американскиот министер за вакцина на Путин против коронавирусот

Реагирајќи на објавата на Русија дека ја одобри првата вакцина за коронавирусот во светот, американскиот министер за здравство, Алекс Азар, изјави денеска дека не е поентата да се биде прв. […]

Здравје

5 работи што треба да ги знаете за руската вакцина против коронавирус: На кого нема да му биде дозволено да ја прими?

Рускиот претседател Владимир Путин објави дека Русија регистрирала вакцина против корона. Тој рече дека руското Министерство за здравство ја одобри вакцината, која ја доби и неговата ќерка. Колку долго ќе не […]

Технологија

Дали и Франција оди во војна против TikTok?

Францускиот регулатор за приватност на податоците CNIL соопшти дека започнал прелиминарна истрага за апликацијата за видео споделување на TikTok затоа што добила поплака од еден корисник, пренесува Ројтерс.  Апликацијата TikTok, […]

Свет

ГОЛЕМА ПОБАРУВАЧКА за вакцината на Путин: Пристигнуваат нарачките за „Спутник V“, една милијарда дози веќе резервирани

Русија ја прогласи својата прва регистрирана вакцина против коронавирус наменета за странските пазари „Спутник V“ , наречена по првиот светски сателит, изјави денеска првиот човек на здравствената фондација РДИФ Кирил […]

Балкан

Нестабилно во регионот: 22 лица починати во БиХ, Бугарија бележи драстичен скок на новозаболени лица

Романија во еден ден повторно забележа повеќе од 1.000 нови случаи на коронавирус, додека во Босна и Херцеговина рекорден број на смртни случаи – 22 лица починаа во изминатите 24 […]

Свет

Корона пронајдена на пакување на увезена замрзната морска храна во Кина: Сите работници завршија во карантин

Кина денес објави дека нашла нов коронавирус  на пакувањето на увезени замрзнати морски плодови, доставено од пристаништето Далјен, која неодамна бележи нови случаи на инфекција.  Вирусот е пронајден на надворешната […]