Автор: Lana

Вести

Статистички податоци од ИЈЗ на РМ за состојбата со Ковид-19 од изминатата недела

Тестирани се вкупно 13.213 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, незначително зголемување во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.676 нови позитивни случаи […]

Вести

Ејуп Рустеми, ќе биде нов директор на Јавното претпријатие за државни патишта

Ејуп Рустеми, досегашниот директор на АД „Пошти на Северна Македонија“, во иднина ќе биде директор на јавното претпријатие за државни патишта. Ова го потврди и премиерот Зоран Заев во изјава […]

Вести Издвојуваме

Колку неработни денови и продолжени викенди ќе има во 2021 година?

Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07), Министерството за труд и социјална политика информира дека во 2021 година неработни денови се: За […]

Занимливости

Поради Џејмс Бонд, 32.000 литри Кока-Кола се излеа на улиците: Трикот го измисли Даниел Крег

Екипажот на „Нема време да умре“ (No Time To Die) откри дека користеле 32.000 литри Кока-Кола за да ја направат улицата со калдрма помалку лизгава за акробацијата на Џејмс Бонд. […]

Вести

796 санкции за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (19/20.10.2020 година) на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 796 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира […]

Вести

МВР: Изречени се вкупно 301 санкција за непочитување на правилата и прописите во сообраќајот

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени […]

Сцена

Луна и Марко се селат од Белград: Еве каде ќе живеат со бебето

Луна Џогани (24) и Марко Миљковиќ (37) планираат да се иселат од нејзиниот стан во една белградска населба, откако дознале дека ријалити ѕвездата е бремена. – По веридбата, Луна навистина […]