Автор: Lana

Свет

Земја која 100 дена е без ниту еден нов случај на коронавирус

Нов Зеланд соопшти дека не регистрирал ниту еден случај на локално пренесување на коронавирусот 100 дена.  Од почетокот на глобалната пандемија на коронавирусот, Нов Зеланд е поздравен како пример како […]

Вести

Непристојна, вулгарна и скандалозна изјава на новиот пратеник и универзитетски професор Димитар Апасиев

Лидерот на партијата Левица, од неодамна и пратеник во новиот состав на Собранието, а и универзитетски професор  Димитар Апасиев,  не престанува со своите непристојни, вулгарни и скандалозни изјави. Досега тоа […]

Занимливости

Нереално запросување : Клекнал пред неа, чекајќи да му го фрлат прстенот, а потоа кумот покажа колку е глуп!

Дали има подобро време отколку да ја запросите вашата сакана на јахта, со зајдисонце и најдобрите пријатели? Тоа беше и идејата на овој млад човек, но тој не претпоставуваше дека прстенот […]

Свет

Овие компании ќе работат од дома до 2021 година или – засекогаш

Додека коронавирусот продолжува да се шири низ целиот свет, но и во Соединетите држави, компаниите се помируваат со новата реалност кога станува збор за бизнисот, а многумина ги ревидираат своите […]

Свет

Трамп потпиша уредби за економска помош на Американците: Еве го неговиот пакет помош

Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша четири извршни декрети кои обезбедуваат економска помош на милиони Американци кои ги загубија своите работни места по избувнувањето на пандемијата. На прес-конференцијата во неговото […]

Свет

Страшен пожар во Чешка: Загинаа 11 лица, луѓе скокaa од прозорец, три деца починати

Во грозоморниот пожар во станбена зграда во северо-источниот чешки град Бохумн загинаа 11 лица, соопшти полицијата, пренесува Радио Прага. Според нив, шест од нив им подлегнале на повредите поради пожарот, […]

Свет

Бејрут не мирува: Протести на улиците поради експлозијата, демонстрантите лути, полицијата фрли солзавец

Полицијата за да ги разбие демонстрантите денес фрли солзавци на нив, тие се обидуваа да ја пробијат бариерата и да влезат во зградата на Парламентот во Бејрут, поради начинот на […]