Автор: marija

Занимливости

Бразилка роди бебе тешко 7,3 килограми

Клеидијана Сантос дос Сантос го родила синот Ангерсон на 18 јануари со царски рез. Таа била хоспитализирана во болницата Падре Коломбо на рутински консултации, но лекарите потоа сфатиле дека бебето […]

Дестинации

Искуство за кое ретко кој се одлучува: Како е да се престојува во игло село на Алпите?

Иглу-Дорф, односно игло село, се наоѓа во три земји – Швајцарија, Австрија и Германија. Иако има совршен поглед на Алпите, разбирливо, малку луѓе се одлучуваат за ова искуство. Репортерот на […]

Здравје

Кој не смее да јаде сардини? Одлични се за здравјето, но не за секого

Во повеќето земји во светот сардините се сметаат за еден од најевтините и најздравите видови риби. Дури и конзервираните сардини, иако содржат малку повеќе масло и сол, се сметаат за […]

Вести

Учениците од второ одделение на почетокот на полугодието ќе добијат учебници по математика и општество

Учениците од второ одделение на почетокот на второто полугодие ќе ги добијат учебниците по математика и општетство, најави денеска Министерот за образование и наука, Јетон Шаќири. Тој пред почетокот на […]

Занимливости

НА 93 ГОДИНИ: Возбудени како тинејџери што избегале за да се земат – Се ожени Баз Олдрин, вториот човек кој стапна на Месечината

Космонаутот и воен пилот Баз Олдрин, вториот човек кој стапна на Месечината во мисијата Аполо 11 во 1969 година, се венча со својата долгогодишна девојка на својот 93. роденден. Олдрин […]

Вести

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

По три години и неодамнешното откажување на политиката „нулта ковид“, денеска ширум Кина беше дочекана лунарната нова година. Покрај традиционалните манифестации во рамки на Пролетниот фестивал, кој го означува почетокот […]

Хороскоп

Месечината на овој знак особено денес ќе му донесе хаос во семејството, еве што ги очекува родените во месец јануари

ОвенПосветете се на вашите деловни планови, особено кога станува збор за состанокот што треба да се одржи во следните десет дена. Меркур вели дека тоа ќе биде исклучително важен состанок […]